Mit tett az elmúlt négy évben az önálló informatikai minisztérium? – intézett körkérdést a négy parlamenti párt szakpolitikusának az egyik internetes szakportál. Kovács Kálmán, a megszüntetésre ítélt Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) vezetője kifejtette, „nulláról indulva leraktuk az információs társadalom alapjait”. Lapunk informatikai szakértője elmondta: az önálló IHM előtt is ismert találmány volt már az internet. Mi több, 2001–2002-ben hazánk európai összehasonlításban első volt a közösségi hozzáférés tekintetében. Ez az előnyünk azóta semmivé lett, mára az EU-tagállamok közül csak két országot előzünk meg. Ha ebből a szempontból ítéljük meg, az IHM nem lerakta, hanem felszedte az információs társadalom alapjait.
Kovács Kálmán szerint „feltörtük a monopóliumokat, elindítottuk a szabad versenyt”. Szakértőnk szerint furcsa verseny az, ahol a T-Com adja a csomagokat, és más cégek továbbértékesíthetik. Ráadásul az összekapcsolási szerződések éveken keresztül jogellenesek voltak.
„Belekezdtünk az intelligens Közháló-programba, és azon keresztül hozzáférést biztosítottunk az eMagyarország pontoknak.” Megírtuk, a Közháló-programot egy civil szervezet alkotta meg, nevét védjegyként levédette. Az IHM a civil eredetű, a helyi erőforrások összefogására alapozott, elindítása után üzletileg önfenntartó modellt központilag kiépített, pénzelt és kevéssé működőképes rendszerré alakította át. Pettkó András, az MDF informatikai szakpolitikusa elmondta, még mindig van 450 e-Magyarország pont, ahol nincs internet. Máshol, például fővárosi internetkávézókban egymás mellett működnek a szabad piaci és államilag támogatott, vagyis olcsóbb végpontok. Mindez azt mutatja, hogy átgondolatlan és pazarló az e-Magyarország koncepció.
Kovács az ellenzéki szakpolitikusokról nincs jó véleménnyel: Rogán Antalról és Pettkó Andrásról azt nyilatkozta: „Nyilván nem látják át az információs társadalom kérdéseit, nincsenek felkészülve ezekre a dolgokra. Ők nem hoztak létre infrastruktúrát, hozzáférést, sem tartalmat.”
Lapunk informatikai szakértője nem kívánta minősíteni a miniszter kijelentéseit, de azt lényeges kérdésnek nevezte, hogy vajon feladata-e egy minisztériumnak infrastruktúrát építeni, és tartalmat szolgáltatni. Maga Kovács Kálmán miniszter egyébként az interjú későbbi részében a szocialistákra jellemző állami gyámkodásnak nevezi, ha egy főhivatal tevőlegesen beleavatkozik a piaci folyamatokba.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának