Technopolisz elrablása

A szocialisták arra készülnek, hogy baráti cégek és személyek segítségével megszerezzék azt a húszmilliárd forintot, amelyet Oroszország egy nanotechnológiai együttműködés keretében magyar tudományos kutatásra és ipari alkalmazásra kíván fordítani. Ezzel veszélyeztetik azt a páratlan lehetőséget, amelyet a nanotechnológiai központ magyarországi létesítése jelenthet – állítják nemzetközi technológiai üzletben jártas magyar tudósok.

2006. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar és az orosz szakminiszter Vlagyimir Putyin orosz elnök magyarországi látogatásának alkalmával írta alá a két ország nanotechnológiai együttműködési programjáról szóló megállapodást. A program előkészítéseként egy laboratórium létrehozására 1,8 milliárd forint értékben írt ki nemzetközi pályázatot a magyar kormány. Mint lapunk megírta, a kiírás során a nemzetközi gyakorlatot ismerő pályázókat komoly meglepetések érték: a résztvevőket kötelezték, hogy győzelmük esetén „vegyék be” társnak a szocialista kötődésű Bay Zoltán Kutatási Közalapítványt, illetve ebben a kérdésben lényeges eltéréseket tartalmazott a pályázat hivatalos angol, illetve magyar nyelvű szövege. Cikkünk megjelenése után a kiíró Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) nem jelezte, hogy eltér az álláspontja a lapunk által ismertetett állítástól, vagyis elismerte a benne foglaltakat.
A lapunkat megkereső tudósok azt állítják, hogy a laborpályázat csak előkészítése egy sokkal nagyobb projektnek, amelynek során az orosz fél százmillió dollár – húszmilliárd forint – exporttámogatást különített el. Az összeg nagyságrendjéről a lapunkat informáló szakember elmondta, hogy nemzetközi viszonylatban, működő ipari beruházás esetében nem feltűnően magas az összeg, de tudományos célra, s azon belül is egyetlen meghatározott területre koncentrálva hatalmas befektetésnek számít. Tudnivaló, hogy az orosz kutatók – együtt az USA, valamint Kína és India tudósaival – élen járnak a legparányibb méretekkel foglalkozó nanotudományok szakterületén, az atom-, illetve a molekulaegyesítés technológiájának alkalmazásában kimagasló eredményeket értek el. A tény, hogy megosztják tapasztalataikat Magyarországgal, hatalmas lehetőségeket rejt magában. A nanotechnológia ugyanis már túl van az alapkutatások fázisán, és ipari alkalmazása kiemelkedő üzleti lehetőségeket jelent azoknak az országoknak, amelyek hozzáférnek.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért részesítenek éppen bennünket az oroszok az élvonalbeli technológia áldásaiban. Önzetlenségről természetesen szó sincs: a rendkívül pénzigényes alkalmazások területén az Európai Unió támogatását szeretnék megszerezni. Ehhez pedig egy unión belüli támaszpontra van szükségük. Ez lesz a magyar „technopolisz”, melynek megvalósítása politikai és egyéni okokból Miskolcon lesz.
Az 1,8 milliárd forintos labor pályázatának furcsaságai, valamint a nanotechnológiai együttműködési programot körülvevő információs blokád, illetve a jelenlegi kormányhivatalok személyi állományának teljes felkészületlensége azt sejteti a nemzetközi viszonyokat is jól ismerő magyar tudósok számára, hogy egy szűk, belterjes, politikailag elkötelezett csoport kívánja megszerezni a – jelentős állami forrásokkal is támogatott – nanobiznisz feletti ellenőrzést. Ennek az a veszélye – fejtegette informátorunk –, hogy az orosz fél felismeri, nincs valóban releváns, tárgyalóképes tudományos és üzleti háttér a magyar oldalon, valamint hogy politikai alapú „mutyizás” folyik a pénzek körül. Ekkor pedig – tekintettel a szóban forgó összeg nagyságára és az ügy jelentőségére – könnyen úgy dönthet, hogy egy másik, frissen az EU-hoz csatlakozott, s az orosz állammmal hagyományosan jó viszonyt ápoló országba viszi át a nanotechnológiai projektet.
Hogy mennyire érzékeny területről van szó, jelzi, hogy az Európai Unió a nanotechnológiát jelölte meg azon területként, ahol a közösség fölényre tehet szert a világgazdasági versenyben. A nanotechnológiának többek között az iparban, valamint az egészségügyi területen alkalmazott, új tulajdonságokkal rendelkező anyagok létrehozásában lehet kitüntetett szerepe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.