Unióssá válnak a hazai védjegyek

A védjegybejegyzési kérelmek száma hazánk uniós csatlakozása óta évről évre csökken, miközben az EU tagországaiban a közös védjegyek száma nő. Az ok, bármilyen meglepő, végső soron a magyar tulajdonú vállalkozások gyengélkedése.

2006. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly Magyarországon több mint tízezer védjegyet jelentettek be, átlagosan 15 százalékkal kevesebbet, mint 2004-ben – mondta lapunk kérdésére Csiky Péter, a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) védjegy- és mintaoltalmi főosztályának vezetője. A szakember kiemelte: a védjegy-bejelentési igények csökkenése az EU elszívó hatását mutatja, hiszen tavaly nőtt az unió tagországaira nézve, így Magyarországra is vonatkozó bejelentések száma.
A vállalkozások és a magánszemélyek alapvetően három módon juthatnak védjegyoltalomhoz – mondta el Csiky Péter. A jól ismert, hagyományos út a nemzeti, amikor Magyarországon jut jogvédelemhez az igénylő. Emellett az Európai Unió Alicantéban székelő hivatalához is fordulhatnak azok, akik a huszonötök piacain kívánják védeni termékeik, illetve szolgáltatásaik árujelzőit. Ennek az a vonzereje, hogy egyetlen eljárással a közösség tagállamaiban automatikusan hatályos lesz a védjegyoltalom. Emellett – harmadikként – a WIPO-hoz (Szellemi Tulajdon Világszervezetéhez) is fordulhatnak oltalmi kérelemmel az igénylők. Az úgynevezett madridi rendszernek köszönhetően Európán kívüli – például amerikai és távol-keleti – piacokra is kiterjeszthető a védjegyoltalom. Tavaly nemzeti úton 4174 bejelentés érkezett, aminek több mint 80 százaléka hazai eredetű, a többi külföldi tulajdonosi igény volt. A múlt évben emellett további 6000 védjegybejelentés érkezett a madridi rendszer keretében az MSZH-hoz.
A lehetőségek számának növelése csökkentette a kérelmek számát a MSZH-nál – vélekedett Csiky Péter. Azok az európai vállalatok, amelyek korábban – többek között hazánkban is – nemzeti úton is igényelték termékük vagy szolgáltatásuk védjegyoltalmát, a közösségi utat választják. A magyar hivatalnál a hazai eredetű bejelentések száma is csökkent. Különösen látványos a visszaesés 2000-hez képest, amikor ettől a körtől a jelenleginél 38 százalékkal több, 4700 körüli bejelentés érkezett. A szakirodalom szerint a bejegyzési kérelmek számának alakulása szorosan összefügg az adott gazdaság prosperitásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.