Vállalkozók bankja: megtört a lendület

Bár nagy lendülettel láttak neki, a háttérintézmények vezetőinek ellenállása miatt a következő kormányzati ciklusra marad a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vállalkozók bankjává alakítása. Az érintett intézmények önállósága megszüntetésének forgatókönyve ugyan elkészült, ám a végrehajtást a választások utáni időszakra halasztotta a gazdasági miniszter.

2006. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány elhatározta, hogy kialakítja azt az egységes intézményrendszert, amely a magyar vállalkozók számára hitel-, tőke- és garanciatermékeket biztosít, s az uniós támogatásokat is kezeli – jelentette be még január végén Kóka János gazdasági miniszter. A kormány az MFB-t jelölte ki a magyar vállalkozók bankjává. Ám kiderült, hogy az átalakítás az érintett 17 háttérintézmény vezetőinek és káderállományának ellenállásán elvérezhet. A bejelentést követően nem más, mint Csillag István volt gazdasági miniszter, az Eximbank vezetője volt az, aki azt találta nyilatkozni, hogy „meg lehet szüntetni 17 igazgatóságot, és oda lehet adni a posztokat a haveroknak”.
Nem lehetett könnyű leküzdeni azoknak az állami társaságoknak az ellenállását sem, ahol a vezetők inkább vállalnák a piaci megméretést, mint a beolvasztást. A VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. menedzsmentje miniszteri bejelentésre reagálva azt nyilatkozta: a VÁTI nem foglalkozik vállalkozásfejlesztési programokkal, ügyfeleik 90 százaléka önkormányzat vagy nonprofit cég, így az sem világos, hogyan kerültek a képbe. Csanádi Ágnes vezérigazgató szerint a VÁTI már most is vállalatszerűen működik: mérik dolgozóik teljesítményét, szabályozták a folyamatokat. A közhasznú társaságok tervezett összevonásával elsikkadnak az eredmények, míg egy lépcsőzetes privatizáció után a vezetők reményei szerint magáncégként is megállnák a helyüket.
Ám információink szerint a VÁTI piaci átalakulásának ára volt: megszüntették azt a tevékenységüket, amelynek során településfejlesztési szolgáltatást nyújtottak – nem piaci alapon – önkormányzatoknak. A vállalkozók bankjába integrálva a VÁTI maradék tervezői szakmai profilját is elvesztheti, s csak a banki, pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozik majd – mondta informátorunk.
Az MFB vállalkozói bankká szervezésének tervezett menetrendje lapértesülések szerint a következő: április közepéig meg kell kötnie a tulajdonosi együttműködési megállapodást az érintett intézmények tulajdonosaival, a minisztériumokkal, illetve az ÁPV Rt.-vel. Július 31-ig kell elkészülnie a szükséges törvénymódosító javaslatoknak, hogy az új parlament minél előbb napirendre tűzhesse azok tárgyalását. Az MFB stratégiájának és működésének módosítása az év végéig fejeződhetne be, így a 2007– 2013 közötti támogatásoknál már ezt vennék figyelembe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.