A Balaton legyen önálló régió

Elég volt a balatoni idegenforgalom jelenéről és jövőjéről folyó, fölülről vezényelt, formális konferenciákból! Lássuk, mire megyünk mi idelenn együtt – gondolta néhány önkormányzati vezető, majd megkérték Miseta István fonyódi polgármestert: legyen a házigazdája a kísérletnek szánt, nagy tóparti lobbirendezvénynek, az első Balaton-partynak. Az összejövetelen többek között szóba került, hogy az elmúlt harminc évben az állam elvitte a balatoni turizmus által megtermelt jövedelmet. Ahhoz, hogy pénzt tudjanak kivenni a Balaton kasszájából, először pénzt kell abba tenni.

2006. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lesz turizmus, ha ahelyett, hogy tennénk érte, csak beszélünk róla. Hiába van idén tavasszal is tiszta vizű Balatonunk, hiába várjuk az EU-pénzeket, ha a magyar közszolgálati tévé a horvát tengerpartot népszerűsíti. Az elmúlt harminc évben az állam elvitte a balatoni turizmus által megtermelt jövedelmet. Ahhoz, hogy pénzt tudjunk kivenni a Balaton kasszájából, először pénzt kell abba tenni – mondja Fonyód polgármestere, Miseta István. Az első Balaton-partyra nyolcvan szervezet, köztük huszonhét tóparti önkormányzat, tizenegy kistérségi társulás, egy sereg szakmai és egyéb szervezet képviselője kapott meghívást.
– Nem külön-külön, egyben kell eladni külföldön a Balatont – állítja Balatonföldvár címzetes főjegyzője. Kiss Pál biztos benne: idén a labdarúgó-vb marasztalja otthon a németeket, ám úgy gondolja, hogy emiatt nem állhat le az üdülőhelyek csinosítása. Földváron folytatódik a városközpont rehabilitációja. Amint elkészül az M7-es új szakasza, az üdülőhely – hogy lassítsa a forgalmat – visszaépítteti egy-egy sávosra, és virágosítani fogja a kétszer két pályás régi 7-est.
Tihany polgármestere, Bors István úgy látja, itt az ideje, hogy a Balatont ne csak eszmeileg, hanem gazdaságilag is egy régióként kezeljék. Tihany idegenforgalmáról azt tartja, sokan még mindig „zarándok turistaként” érkeznek oda, és csak az apátságot keresik fel, holott a félsziget számos más nevezetességgel is büszkélkedhet. Azért is lobbizna, hogy több olcsó szálláshely legyen a tónál. – A községi strandokra járó egyszerű emberekre is gondolni kellene. Aki wellnesshotelben lakik, az annak a strandját használja, de hol töltsön el néhány balatoni napot az, akinek nem futja luxusszállóra?
– Nem szabad megengedni, hogy a politika beleszóljon a tó vízgazdálkodásába – figyelmeztetett a drámai szárazságtól, majd a tómederből kilépett víztől legtöbbet szenvedő település, Balatonfenyves polgármestere. Lombár Gábor ugyanakkor jó hírrel érkezett Fonyódra. Közölte: 5,6 millió forintért elkészült a fenyvesi kisvasút fejlesztési terve. Most már csak két-három milliárd kellene ahhoz, hogy – jó esetben 2012-re – akadálytalanok legyenek az egzotikus lápvilágba tartó nagybereki utazások.
Nemcsak Fenyves első embere, a többi tóparti polgármester is tudja, hogy mit kellene tenni a Balaton jó hírének visszaszerzéséért. Csakhogy ez pénz nélkül nem megy.
– Micsoda dolog, hogy az üdülőrégió idegenforgalmi bizottsága idén egy fillért sem kapott arra, hogy kulturális és sportrendezvényeket támogasson? – kérdezték az önkormányzati vezetők.
A Balatonhoz kötődő, ott élő politikusok is hivatalosak voltak a rendezvényre, ám ezúttal Fonyódon nem állt össze a tóparti képviselők nyolc éve alakított, pártközi politikai lobbija.
– Nem a Balatonnal van baj, hanem velünk, mert csak panaszkodunk. Kétségtelen, a Balaton ma is a turizmus fejőstehene, holott az idegenforgalom zászlóshajójának kellene lennie – vélte Móring József Attila, Somogyvár polgármestere, KDNP-s országgyűlési képviselő. Szerinte nemcsak a tóparti települések kistafírozásával van baj, hanem a tótól kissé távolabb lévő önkormányzatokéval is. – Jó út kellene az M7-es autópályától a népművészetéről messze földön ismert Buzsákra, az egyik legjelentősebb magyar történelmi emlékhelyként jegyzett Somogyvárra, vagy a híres szóládi pincesorhoz.
– Remélem, működni fog az új parlamentben is a balatoni képviselők lobbija, hiszen pártállástól függetlenül mindegyikünk érdeke, hogy több pénz jusson ide – vetette közbe Herényi Károly. Majd arra emlékeztet, hogy a balatoni lobbi közbenjárására módosította az Országgyűlés a Balaton-törvényt.
Fonyód MSZP-s önkormányzati képviselője, Kollmann Gergely szerint lesújtó az idegenforgalom helyzete. A fiatal közgazdász szerint megalázó, hogy a Balaton Fejlesztési Tanács idén mindössze 550 millió forint elosztható pénz fölött rendelkezik. – Meg kell szüntetni a balatoni fantomszervezeteket, és egy kormányzati szerephez juttatott szervezet kezébe kell adni a Balaton-fejlesztés ügyét. Kollmann úgy látja, az Európa kulturális fővárosa rangra emelt Péccsel együtt a Balaton is lehetne Európa kulturális régiója. – Ehhez azonban másfajta stratégia kellene. Nem elég a fürdésre, a vitorlázásra és a horgászásra építeni.
– Szüksége van az efféle fórumokra a Balatonnak – állította a Magyar Turisztikai Hivatal elnökhelyettese. Kovács Miklós egy gyors statisztikával is érvelt a tópartiak útkereső szándéka mellett. – Az év első három hónapjában a főváros idegenforgalma kissé visszaesett, a Balatonnál viszont a múlt év azonos időszakához képest tízszázalékos az emelkedés. Érdekes, hogy tavaly Budapest húzta föl a régiókat, idén fordított lehet a helyzet. Biztató, hogy az első három hónapban nem mutatott visszaesést a belföldi turizmus.
Az idegenforgalmi szolgáltatók sem hiányoztak a fonyódi partyról. A legtekintélyesebb küldöttséggel a Balatoni Hajózási Rt. képviseltette magát. Az élen Horváth Gyula vezérigazgatóval érkező hajósok ezúttal nemcsak a tavi flotta szolgáltatásait népszerűsítették, hanem a strandok képének megváltoztatására is számos példát hoztak. – Több önkormányzat döntött úgy, hogy lebontatja a málladozó, termésköves partfalat, és homokot teríttet a helyére. Az utóbbi években Akaliban, Csopakon, Kenesén, Almádiban, a Wesselényi-strandnál készítettünk homokos strandot – sorolja munkáikat Lain Ferenc, a hajóstársaság műszaki igazgatója. – Szomorú, hogy a Balaton Fejlesztési Tanács egyes szakértői úgy minősítették a strandok homokozását, hogy az a magas vízállás miatt nem szükséges. Holott a homok jelentősen javítja a strandok minőségét, különösen az északi part köves talajú fürdőzőhelyein – kapcsolódott a beszélgetésbe Horváth Gyula vezérigazgató.
– Aki idén horgászbotot vesz a kezébe, az sikerre számíthat – ígérte Szakál Tamás, a Balatoni Halászati Zrt. horgászturisztikai vezetője. – Nemcsak vízben, halban is gazdag a Balaton. Sok a keszeg, a kárász, de nemes halra is jó esély van. A Balaton melléki horgásztavak kínálata is csábító.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.