Egy háromtagú család készült grillezéshez a soroksári Duna-parton 2003. május 25-én. Az édesanya kisfiával egy takarón ült, míg pár méterre tőlük a férj a sütőt próbálta begyújtani. Korábban a XX. kerületi Tescóban vásárolták meg a hozzávalókat, köztük egy flakon „Tesco gazdaságos faszénbegyújtó olajat”. Amikor a férfi ráöntötte az izzó szénre a folyadékot, az hirtelen berobbant, és többméteres lángcsóvájával meggyújtotta az ülő aszszonyt. Azonnal mentőt hívtak, de a szerencsétlenül járt 47 éves nő a Szent István Kórházban, az eset után egy héttel belehalt sérüléseibe. Ugyanaznap szintén az erzsébeti áruházban vásárolt olaj égetett meg egy édesanyát, E. Kingát és lányát, E. Xéniát. Ők szerencséjükre nem szenvedtek maradandó sérülést. Hasonló balesetet jelzett a vizsgálatot végző hatóságnak a paksi rendőrkapitányság is.
Az ügyben az olajat Lengyelországból importáló cég kereskedelmi vezetőjét, F. Miklóst halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetéssel és rossz minőségű áru forgalomba hozatalával gyanúsítják – mondta lapunknak Fülöp Valter, a BRFK bűnügyi főosztályának helyettes vezetője. A férfi nem ismerte el bűnösségét. Arra hivatkozott, hogy mindenben az előírásoknak megfelelően járt el. Az ügyben befejeződött a nyomozás, és az aktákat a XIV–XVI. kerületi ügyészségre, vádjavaslattal tovább küldték. A kirendelt igazságügyi szakértők szerint a balesetet okozó olaj robbanásveszélyes, amit sem a termék biztonsági lapján, sem a csomagolás címkéjén nem tüntettek föl. A három baleset közös jellemzője az volt, hogy a nyitott palack légterének berobbanását több méterre hatoló, égő folyadékot tartalmazó lángcsóva követte. Az orvos szakértő a tragikus baleset körülményeiről azt állapította meg, hogy a nő testére az olaj égett rá, és nem a tűz okozta a halálát.
A folyadék lakossági felhasználásra nem alkalmas, hiszen még szobahőmérsékleten is robbanásveszélyes – állítják szakértők. Csak tűzvédelmi képzésben részt vevők használhatták volna, a lakosság általános ismerete ehhez nem elegendő. A robbanást az okozta, hogy a férfi másodszor öntött az olajból a grillre. Azonban ez minden felhasználó számára, a lappangó szikra jelenlétének lehetősége miatt, fokozott veszélyekkel jár. Az importőr nem tájékoztatta vásárlóit, hogy a robbanás elkerülése végett használat után a flakont le kell zárni.
A vizsgálat szerint a Tescót nem terheli felelősség. A termék használatával járó kockázatokat ugyanis az importőrnek kellett volna megvizsgálni. Utóbbi cég a fogyasztóvédelmi törvényt is több pontban megsértette azzal, hogy nem biztonságos terméket hoztak forgalomba, ráadásul az árut nem feliratozták vagy címkézték megfelelően.
Fagyos reggel és köd után jön valami sokkal rosszabb