Menekülés Hollandiából

Megfoszthatják állampolgárságától azt a szomáliai születésű holland képviselő asszonyt, akit a világ Theo van Gogh tavalyelőtt meggyilkolt filmrendező mozlimokat bíráló filmjének írójaként ismerhetett meg. Ayaan Hirsi Ali holland állampolgárságát éppen saját párttársa, Rita Verdonk bevándorlási miniszter nyilvánította érvénytelennek, noha a liberális párt négy éve is tudatában volt annak, hogy Hirsi Ali hazudott, amikor menekültstátusért folyamodott.

2006. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemondok parlamenti mandátumomról, elhagyom Hollandiát. Szomorúan, ugyanakkor megkönnyebbülve ismét csomagolok – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Ayaan Hirsi Ali holland képviselőnő, aki Szomáliából menekülve 1992-ben érkezett a németalföldi országba, ahol menekültstátusért folyamodott. Hirsi Ali kezdetben alkalmi munkákból élt, majd tolmácsként tevékenykedett, eközben politikai tanulmányokat folytatott. A holland állampolgárságot 1997-ben szerezte meg, hat évvel később a VVD liberális párt színeiben indulva országgyűlési képviselővé választották.
A harminchat éves nő 2004-ben vált ismert személyiséggé, amikor egy mozlim vallású férfi meggyilkolta Theo van Gogh filmrendezőt. Van Gogh Alávetettség című rövidfilmjének Hirsi Ali írta a forgatókönyvét. A tízperces mű hatalmas felháborodást váltott ki a mozlim társadalomban, hiszen négy olyan muzulmán nőről szól, akiket folyamatos megaláztatások érik. A filmben szereplő férfiak megverik, megerőszakolják és házasságkötésre kényszerítik őket. Hirsi Ali a mozlim nők ellen elkövetett rejtett erőszakra szerette volna felhívni az emberek figyelmét, s az ellenük tanúsított magatartást korábban „brutális középkori szokásoknak” nevezte. A mozlim vallású Mohammed Bouyeri 2004. november 2-án először lelőtte, majd megkéselte a biciklivel munkába tartó Van Goghot, áldozata torkát elvágta, s a késsel papírfecnit tűzött annak holttestére. A papírdarabon egy, a holland képviselőnőt megfenyegető szöveg állt. Az esetet követően Hirsi Alinak egy ideig bujkálnia kellett, mert halálos fenyegetések érték.
Hirsi Ali keddi bejelentése – amely szerint lemond és elhagyja az országot – a fenyegetéseken kívül annak is köszönhető, hogy néhány nappal ezelőtt megvádolták azzal, hogy 1992-ben hamis állítások alapján folyamodott politikai menedékjogért. Rita Verdonk bevándorlásügyi miniszter – a képviselő liberális párttársa – a napokban levelet intézett a parlamenthez, amelyben kinyilvánította, hogy Hirsi Ali állampolgársága nem érvényes. A szomáliai származású nő úgy véli, a VVD-be való belépésekor párttársai tudtak arról, hogy annak idején hamis nevet és születési dátumot használt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.