Lemondok parlamenti mandátumomról, elhagyom Hollandiát. Szomorúan, ugyanakkor megkönnyebbülve ismét csomagolok – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Ayaan Hirsi Ali holland képviselőnő, aki Szomáliából menekülve 1992-ben érkezett a németalföldi országba, ahol menekültstátusért folyamodott. Hirsi Ali kezdetben alkalmi munkákból élt, majd tolmácsként tevékenykedett, eközben politikai tanulmányokat folytatott. A holland állampolgárságot 1997-ben szerezte meg, hat évvel később a VVD liberális párt színeiben indulva országgyűlési képviselővé választották.
A harminchat éves nő 2004-ben vált ismert személyiséggé, amikor egy mozlim vallású férfi meggyilkolta Theo van Gogh filmrendezőt. Van Gogh Alávetettség című rövidfilmjének Hirsi Ali írta a forgatókönyvét. A tízperces mű hatalmas felháborodást váltott ki a mozlim társadalomban, hiszen négy olyan muzulmán nőről szól, akiket folyamatos megaláztatások érik. A filmben szereplő férfiak megverik, megerőszakolják és házasságkötésre kényszerítik őket. Hirsi Ali a mozlim nők ellen elkövetett rejtett erőszakra szerette volna felhívni az emberek figyelmét, s az ellenük tanúsított magatartást korábban „brutális középkori szokásoknak” nevezte. A mozlim vallású Mohammed Bouyeri 2004. november 2-án először lelőtte, majd megkéselte a biciklivel munkába tartó Van Goghot, áldozata torkát elvágta, s a késsel papírfecnit tűzött annak holttestére. A papírdarabon egy, a holland képviselőnőt megfenyegető szöveg állt. Az esetet követően Hirsi Alinak egy ideig bujkálnia kellett, mert halálos fenyegetések érték.
Hirsi Ali keddi bejelentése – amely szerint lemond és elhagyja az országot – a fenyegetéseken kívül annak is köszönhető, hogy néhány nappal ezelőtt megvádolták azzal, hogy 1992-ben hamis állítások alapján folyamodott politikai menedékjogért. Rita Verdonk bevándorlásügyi miniszter – a képviselő liberális párttársa – a napokban levelet intézett a parlamenthez, amelyben kinyilvánította, hogy Hirsi Ali állampolgársága nem érvényes. A szomáliai származású nő úgy véli, a VVD-be való belépésekor párttársai tudtak arról, hogy annak idején hamis nevet és születési dátumot használt.

Több milliárd forint marad az emberek zsebében a bankszámladíj-moratóriumnak köszönhetően