Hajóinkban lesz ugyan üzemanyag az egyik üzemanyag-forgalmazó cégnek köszönhetően, és ha kell, az idén éjjel-nappal riaszthatók leszünk, mégis kérdés, miből kap majd szerény fizetést az üdülési szezonban dolgozó, a strandi mentőkkel együtt 250 tagunk és miből fizetjük a szakszolgálatot terhelő rezsit – sorolta gondjaikat Bagyó Sándor, a Vízimentők Balatoni Szakszolgálatának vezetője.
Az 1999-ben alakult civil mentőcsapat hat, speciális életmentő készülékekkel felszerelt, gyorsjárású, viharálló, műanyag testű mentőhajóval siet a bajba jutott fürdőzők, horgászok, csónakázók vagy vitorlázók segítségére. Ha indokolt, bevetik a tizenhét tagú, nemzetközi minősítésű, mélyvízi mentésre kiképzett búvárcsapatot is. Bár legszívesebben a csaknem kétszáz balatoni fürdőzőhelyre vezényelnének civil mentőst, illetve mentőcsónakos fiút, a szervezet pénzkeretéből az idén is csak a tó ötven-hatvan legnagyobb strandjára futja a figyelőszolgálatra.
– A három szigligeti horgász három évvel ezelőtti halála döbbentett rá bennünket, hogy a balatoni élet- és vagyonmentés nem lehet csak az állam felelőssége. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy az állami szervek nem maradhatnak kívülállók a civil mentést érintő gondok megoldásánál. Ahhoz, hogy biztonságban érezhessék magukat a Balatonnál nyaralók, a fürdőzők, a vízi sporteszközök használói vagy a horgászok, vállalni kell az állami felelősséget – figyelmeztet Bagyó Sándor. Majd hozzáteszi: jelenleg évi tízmillió forintra lenne szükségük ahhoz, hogy riasztás esetén mielőbb a baleset helyszínére érjenek, és minden fürdőzőhelyen legyen legalább egy embere a mentőszolgálatuknak.
Minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy ne csak puszta szlogen legyen a biztonságos Balaton – teszi hozzá Bagyó Sándor. Egyebek közt ezért szerveznek a főszezonban ifjúsági vízimentő-táborokat, ahol a 9–14 éves fiúk és lányok elsajátítják a mentőcsónak-használat, valamint a búvárkodás és az életmentés legszükségesebb tudnivalóit.
Járőröznek a rendőrök is. Április elseje óta a Balatoni Vízi Rendészeti Rendőrkapitányság tizenegy járőrhajója járja a vizet, a főszezonban pedig tizenhét-tizennyolc járőrhajó teljesít állandó szolgálatot. Fonyódon és Földváron egy-egy mentőhajó vigyázza a fürdőzőket, illetve a vízi sporteszközök használóit. Horváth László őrnagy, a siófoki székhelyű vízi rendészeti kapitányság vezetője lapunkat arról tájékoztatta, ezen a nyáron a legnagyobb feladatot július végén, a Füred és Almádi közötti hosszú távú úszó Európa-bajnokság adja a vízi rendészetnek is.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt