Siófokon jeles tókutatók jelenlétében mutatták be Virág Árpád mikrobiológus professzor A Sió és a Balaton közös története című könyvét. A szerző állítja: megifjodott, az eredetihez közeli állapotban van a tó.
– Csak a tó múltjáról, az 1055 és a 2005 közötti időszak vízügyi és hidrobiológiai vonatkozásairól írtam a könyvemben, ami csaknem harmincévi kutatómunkát igényelt – mondta lapunknak a múlt pénteken Siófokon, a mind ez ideig legigényesebb Balaton-könyv bemutatóján a vaskos kötet szerzője, Virág Árpád. Habár a jeles mikrobiológus nem szívesen válaszolt az általa képviselt tudományterületen kívüli kérdésekre, lapunknak úgy fogalmazott: nem lehet kétségünk afelől, hogy ötszáz év múlva is kitűnő állapotban lesz a Balaton. – Amint ma elnéztem a Sió-zsilipen átzúgatott vizet, és megszemléltem a víz minőségét, biztatónak tartom a Balaton jövőjét. Megifjodott a tó, az eredetihez közeli állapotban van – állítja Virág professzor.
A nagy érdeklődéssel várt könyvet Klinghammer István profeszszor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora méltatta és ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
– Engem elsősorban a térképészet köt a Balatonhoz, de nemcsak az, ami a tóról és vidékéről készült térképrajzokban megjelenik, hanem ami a rajzok hátterében van. Virág Árpád könyve ezt a kíváncsiságom elégíti ki, magas tudományos színvonalon. Nagyszerű munka, amely nemcsak a tóról, hanem a Sióról, a Sárvízről és a Kaposról is szól. Ez utóbbiak nélkül ugyanis nem értelmezhető a Balaton. Virág Árpád rendkívüli tudósi szorgalommal és precizitással készült könyvében a kutató és a vízügyi szakemberek számára minden fontos balatoni tudnivaló benne van – méltatta az új Balaton-könyvet az ELTE rektora.
A bemutatón egy vízügyi szakember meg is jegyezte: nem gondolta, hogy számára is titkokat rejt a Balaton.
Újabb két H225M helikopter érkezik a Magyar Honvédséghez