Elapadtak az állami források, s pályázati pénzből is csak a korábbiak töredéke jutott, ezért rendkívül nehéz körülmények között dolgoznak a vízi mentők a Balatonon.
– Minden csúszik az idén: késve kezdődött a vízimentő-tábor fiataljainak toborzása, a tervbe vett strandok képzett önkéntesekkel való ellátása, és ami igencsak kockázatossá teszi a működésünket, a belügyi tárcától kapott hatszázezer forint csupán az egyharmadát teszi ki a járműveink esedékes felújításának és karbantartásának – válaszolta lapunk kérdésére Bagyó Sándor, a legnagyobb létszámú és legfelkészültebb civil balatoni mentőcsapat első embere. A Vízi-mentők Balatoni Szakszolgálatának vezetőjét leginkább a pénzhiány aggasztja: 2004-ben pályázatok útján még ötmillió forint támogatáshoz jutottak, tavaly már csak másfél millióhoz, idén pedig csak hatszázezer forint érkezett a számlájukra.
– Szomorú, hogy a Biztonságos Magyarországért Közalapítvány forráshiányra hivatkozva utasította el a jelentkezésünket, a Nemzeti Civil Alapprogram pedig még ki sem írta a pályázatát – panaszolta Bagyó Sándor. – Botrányos a helyzet. Még az a szerencse, hogy a hitelezőink türelmesek, de kérdés, meddig. Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel is ismertettük a gondjainkat, de semmi sem történt.
Most ott tartanak a felkészülésben, ahol a korábbi években május elején. A képzett mentők alkalmazására kötelezett hetvennyolc balatoni strandnak csak alig több mint egyharmadán dolgozik önkéntesük, de Bagyó Sándor megígérte: két hét múlva már ötven fürdőhelyen lesz emberük, július első hetében pedig megkezdik a képzést. Hat turnusban százhúsz fiatalt szeretnének felkészíteni a szakszerű mentésre. A zánkai székhelyű mentőcsapat a gazdálkodási bizonytalanság ellenére is bevetésre vár: hat, speciális életmentő készülékkel felszerelt, gyors járású, viharálló, műanyag testű kishajóval siet a bajbajutottak segítségére.
Nam sokkal jobb a tiszai helyzet sem. A civil szervezetként működő Szegedi Vízimentő Szolgálat minimális összegből kénytelen ellátni vállalt feladatát. Seller András elnöktől megtudtuk: az önkormányzattól évente 400 ezer forint támogatást kapnak, de idén sikerült 1,8 millió forint pályázati pénzhez jutniuk. Még ez sem elég, ezért kénytelenek igénybe venni az önkéntesek adományait is, mert csak így tudják fedezni a költségeiket.
Újabb két H225M helikopter érkezik a Magyar Honvédséghez