Világrekorder lett hazánk az államháztartási hiány tekintetében: Európa legnagyobb hitelminősítő intézetének adatai szerint a csütörtökön közzétett 9,4 százalékos GDP-arányos magyar deficit a világ összes országát tekintve a legmagasabbnak számít. A londoni székhelyű Fitch Ratings Közép- és Kelet-Európáért felelős igazgatója, Ed Parker lapunknak tegnap megerősítette: intézetük legfrissebb előrejelzése értelmében a magyar kormány által csütörtökön elismert hiány első a negatív listán, a második helyen pedig a komoly egyensúlyi problémával küzdő Libanon áll 8,2 százalékos idei deficittel. A harmadik legnagyobb hiánnyal Srí Lanka „büszkélkedhet”, amely ebben az évben 1,8 százalékkal alacsonyabb hiányt halmoz fel hazánknál.
*
A Fitch mostani kimutatása nem előzmény nélküli, az intézet ugyanis korábban több alkalommal hívta fel a figyelmet a magyar államháztartás labilis állapotára. A hitelminősítő tavaly decemberben minősítette vissza Magyarország adósbesorolását, idén áprilisban pedig azt kérte, hogy hazánk hagyjon fel a költségvetési könyvelési trükkökkel, amelyek az alacsonyabb kimutatott hiányszámot segítették elő.
Világelsőségünk azért jelent különösen rossz hírt, mert a globális kockázatvállalási hajlandóság csökkenést mutat, így a jövőben hazánkat várhatóan egyre drágábban finanszírozzák a külföldi befektetők.
Eközben tegnap tovább folytatódott a kormányzati magyarázkodás arról, hogy miért csak most derült fény a rekordnagyságú hiányra, valamint arra, hogy azonnali megszorító intézkedések nélkül az idei költségvetésben ezermilliárd forintos többlethiány keletkezne. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a köztévé tegnapi adásában azt közölte, hogy a költségvetés hiányát „100 milliárdos tétellel” növelte meg az árvíz. A környezetvédelmi tárca múlt havi adatai ezzel szemben lényegesen alacsonyabb, 15,2 milliárd forintos árvízvédelmi költségről számoltak be. A várható megszorításokkal kapcsolatban Lendvai megismételte, hogy az energiaár-támogatásban változás lesz.
A hiányadatokkal kapcsolatban a tegnap közzétett elemzői jelentések arra figyelmeztettek, hogy a 9,4 százalékos hiány még mindig nem fedi a valóságot, az állami vállalatok adósságait és az államilag garantált hiteleket ugyanis nem tartalmazza teljes egészében az új deficitadat. További aggodalomra ad okot, hogy a PPP-konstrukcióban épülő autópálya-kiadások sincsenek benne a csütörtökön bejelentett hiányszámban, jóllehet ezekről a tételekről továbbra sem lehet tudni, hogy elfogadja-e az EU statisztikai hivatala a költségvetésen kívülre történő könyvelésüket.
publicisztika a 7. oldalon >
Luxusszállodában pihente ki a Hősök terei tüntetés fáradalmait Magyar Péter