Magas a kockázat

Egynapos korrekciót követve tegnap a BUX újból lefelé mozgott és gyengüléssel zárt, pedig az elemzők azt várták, hogy akár tartósabbá is válhatna a növekedés. A magyar tőkepiaci indikátorra jelentős gyengítő nyomást gyakorolt az Egis és a Richter zuhanása, de a Magyar Telekom is csökkenő trendet mutatott. Elsősorban a külföldi befektetők szálltak ki a befektetéseikből, mert nagynak ítélik a magyar piac kockázatát. A bankközi devizapiacon a forint az euróval szemben tovább gyengült, és késő délután csupán hetven fillérrel állt a 275,20 forintos történelmi mélypontja felett.

Munkatársunktól
2006. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sikerült a csütörtöki javulást követve újabb emelkedést kicsikarni a BUX-ból, tegnap a magyar tőkepiacon folytatódott a gyengülés. A visszaesést az okozta, hogy a befektetők pesszimistán viselkednek a magyar gazdasággal szemben, de az is ok volt, hogy a tengerentúlon egyre erősebbek lettek a kamatemelési várakozások. A Federal Reserve következő ülésén – június 29-én – várhatóan kamatemelésről döntenek a nyíltpiaci bizottság tagjai. A Fed elnöke, Ben Bernanke csütörtök este ugyan azt nyilatkozta, hogy az energia drágulásának hatása csak korlátozott a többi árra, de a befektetők nem vették komolyan. Elemzők Bernanke nyilatkozatát úgy értékelték, hogy még kétesélyes a kamatemelés.
A tengerentúli alapkamat növekedése azt jelenti, hogy a befektetők újabb indokot fognak kapni arra vonatkozóan, hogy miért vonják ki tőkéiket a feltörekvő piacokról. A Fed amúgy a szokásos időszaki kiadványában, a Beige Bookban azt közölte, hogy folytatódott az amerikai gazdaság bővülése az április közepétől június elejéig tartó időszakban, de egyes jelek arra utalnak, hogy a növekedés lassult, a lakossági kiadás mérséklődött és már nem élénk a lakáspiac.
Ha valóban kamatot emel az amerikai jegybank, akkor a jelenlegi aránylag kismértékű, napi 90 millió forintos részvényalapokból történő tőkekivonás tovább növekszik. A Világgazdaság napilap internetes kiadványa azt írta tegnap, hogy idén április 25. és június 8. között a magyar részvényalapokba összesen 6,6 milliárd forintot pumpáltak a befektetők, átlagosan naponta 250 millió forint érkezett az alapokba. Az egy hete újra megkezdődött tőkekivonás óta azonban már napi szinten átlagosan 90 millió forint távozott a hazai részvényalapokból – közölte a Morgan Stanley értesülését a vg.hu.
A befektetők, ismerve a bizonytalan állapotokat, úgy döntöttek, hogy a BÉT-en az eladói oldalt erősítik. A térség piacain nem volt mindenhol így, a varsói és a prágai piacok növekedéssel zártak, míg Frankfurtban, Moszkvában és Londonban gyengültek az indexek. A BUX 45 milliárd forint feletti forgalom mellett 336,11 ponttal csúszott vissza. A vezető részvények közül az Egis és a Richter ára esett vissza a legjobban, a két gyógyszergyártó papír fej fej mellett versenyezve gyengült. Végül az Egis vesztesége 6,3 százalékos lett, a Richter kurzusa 5,4 százalékos. A kereskedők elmondták, hogy a gyógyszergyártókat jelentősen megterhelő kormányzati intézkedések nem tetszenek a befektetőknek, ezért még amennyire lehetséges, drágán próbálnak megszabadulni papírjaiktól.
Az UBS a piaci állapotok fényében továbbra is tartásra javasolja a Richter részvényeit, de célárfolyamát a korábbi 43 500 forintról
41 100 forintra mérsékelte. Hasonlóan nem változtatott a befektetési tanácsadó az Egis besorolásán sem, azaz 34 500 forintról 32 100 forintra mérsékelt célár mellett továbbra is vételre javasolja. Meglepetésre a Mol drágulással zárt, az OTP pedig változatlan áron került a partvonalon túlra.
A kis forgalmú részvények közül növekedéssel fejezte be a napot a BorsodChem, a Synergon, a Graphisoft és a NABI. Ez utóbbi kurzusa annak köszönhetően javult, hogy a társaság július 18-án, rendkívüli közgyűlésén a tervek szerint 1,028 milliárd forintos zártkörű alaptőke-emelésről döntenek a részvényesek. Akvizíciókat is tervez a NABI, ehhez a közgyűlésnek hozzájárulását kell adnia autóalkatrész-gyártó társaságok üzletrészeinek névértéken történő megvásárlásához.
A bankközi devizapiacon a forint tovább gyengült az euróval szemben, késő délután az uniós fizetőeszköz árfolyama ismét megközelítette a történelminek nevezett 275,20 forintos határt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.