Megfeszített állapotban van az ELTE

Megfontolandó, érdemes-e utólagos tandíjat fizettetni a jövő értelmiségével – mondta lapunknak egy hét végi siófoki rendezvényen az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora. Klinghammer István szerint járhatatlan az az út, amelyet a kormány a „jövő arcát” jelentő értelmiség kapcsán elgondol.

2006. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyan nem ismerem a rektori konferencia legutóbbi állásfoglalását , mert más irányú elfoglaltságom miatt azon nem vehettem részt, de járhatatlan útnak tartom azt, amit a kormány az utólagos diplomástandíjjal kapcsolatban elgondol – fogalmazott Klinghammer István professzor. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora felvetette: – Lesz-e majd apparátus annak nyilvántartására, hogy az utólagos tandíjfizetésre kötelezett fiatal diplomások öt-tíz év múlva hol fognak dolgozni? És a mai vagy majd a jövőbeli minimálbér negyven–hatvanszorosát elérő jövedelem után kell megkezdeniük a törlesztést? – tette fel a kérdést.
A professzor úgy gondolja: a felsőoktatási képzés idejére eső tandíj bevezetése abban az esetben lenne megfontolandó, ha amellett egy, a külföldi országokéhoz hasonló, erős ösztöndíj lenne. – Elképzelhető, hogy ez távol tartaná a felsőoktatástól azokat, akik nem hivatástudatból, hanem csupán „időtöltésből” járnak főiskolára vagy egyetemre. – Egyébként nem értem, miért sújtaná tandíjjal a kormány azokat a fiatalokat, akiknek a túlnyomó hányada diplomásként az állam- vagy a közigazgatásban fog dolgozni. Az ELTE-ről kikerülők hatvan százaléka pedagógusi végzettségű, de például a közszféra alkalmazza a nálunk végzett meteorológusokat, geofizikusokat, térképészeket is, s ma már a jogászok többsége is az „államot szolgálja”. Mit fizessenek ők vissza? Megfontolandó tehát: kell-e őket utólagos tandíjjal sújtani?
Kérdésünkre, hogy a megszorító intézkedéseknek képes-e ellenállni a legnagyobb hallgatólétszámú hazai universitas, Klinghammer István azt felelte: reméli, az újabb költségvetési szigorítás nem érinti az Eötvös Loránd Tudományegyetemet, merthogy az már „eléggé kifeszített állapotban van”. – Az állami támogatás 80 százaléka bérre kell, a többi a működési költségekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.