Jelképesnek is lehet nevezni, hogy a II. János Pál pápa kezdeményezésére 1994 óta háromévente megrendezett családtalálkozóra az idén éppen Spanyolországban kerül sor, ahol nemrég lehetővé tették az egynemű párok „házasságkötését”. Az egyház így kíván nyilvánosan tanúságot tenni – a várhatóan megjelenő több százezres sokaság és a szentatya személyes jelenléte révén – a házasság és a család értékei mellett.
XVI. Benedek pápa szerint „a házasság felbomlásának mai formái”, mint a próbaházasság vagy az egynemű személyek közötti „álházasság”, valójában a szabadság téves értelmezésén alapulnak, és magának az embernek a lealacsonyításához vezetnek. Alapfeltevésük – ahogyan arra a pápa egy tavalyi konferencia alkalmával rámutatott –, hogy „az ember azt tesz magával, amit akar: teste így emberi szempontból másodlagos dologgá válik, amit tetszés szerint ki lehet használni”, ami végső soron a test megvetéséhez vezet.
A pápa többször is hangsúlyozta már pápasága során, hogy „a házasság és a család valójában nem véletlenszerű szociológiai képződmény”, hanem a közös emberi természetben gyökerezik. A keresztény tanítás szerint az ember annak az Istennek a képmására lett teremtve, aki maga a szeretet (erről írt enciklikájában XVI. Benedek), ezért elsődleges feladata a szeretet továbbadása. Ez pedig a házasságban és a családban valósul meg a legteljesebben: az örökre szóló „boldogító igennel” és az élet továbbadásával. A valenciai találkozó fő témája a hit átadása a családban: múlt vasárnap a pápa a szülőkhöz is szólt, hogy miközben biztosítják gyermekeik számára a hitoktatást, maguk is fedezzék fel az evangélium szépségét.
A hit elmélyítése a prioritás: ez lehet az üzenete a közelmúltban bejelentett vatikáni államtitkárváltásnak is. Szeptembertől a nyugalomba vonuló Angelo Sodano helyett a jelenlegi genovai érsek, Tarcisio Bertone bíboros veszi át a Szentszék „kormányfői” posztját, aki szintén számos alkalommal síkra szállt amellett, hogy a hitnek és a vallásnak helye van a közéletben. Kinevezése egyben korszakváltást is jelent a vatikáni politikában. A diplomata Sodano helyére most egy teológus-kánonjogász kerül, ami azt is jelzi, milyen területre kíván XVI. Benedek nagyobb figyelmet fordítani. Szokatlan módon a szentatya külön levelet írt a genovai híveknek, hogy megmagyarázza, miért főpásztorukra esett a választása: mert Bertone „képes ötvözni a lelkipásztori odafigyelést az alapos hittani felkészültséggel”.
Az elmúlt évtizedekben a nemzetközi diplomácia jelentette az egyik legnagyobb feladatot a Szentszék számára, a mostani változtatás viszont arra enged következtetni, hogy az új évezred elején az ideológiai kihívásokat tartja fontosabbnak. Az már eddig is nyilvánvaló volt, hogy az emberi élet védelme, a természetes családmodell fenntartása, a hitnek a társadalomban való nyilvános jelenléte adják XVI. Benedek pápasága főbb prioritásait. Ezeket a célokat a szentatya a vallásközi vagy a kulturális párbeszéd révén, illetve a katolikusok hitének minél jobb elmélyítése, és nem utolsósorban a társadalmi életben történő aktív szerepvállalásuk révén tartja megvalósíthatónak.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
