Akkor kell a csoportos ellenőrzésre érkező APEH-os, ÁNTSZ-es, fogyasztóvédelmis, vám- és pénzügyőrségi felügyelőkkel foglalkoznunk, amikor a nyaralóvendégek tisztességes kiszolgálása volna a feladatunk – hangzott el a dél-balatoni vendéglátósok panasza a héten Siófokon rendezett Kisosz-fórumon. A minden korábbinál gyakoribb ellenőrzés-sorozat miatt felháborodott vendéglátósok szerint egymásnak adják a kilincset az idegenforgalmi főszezonban a különböző hatósági ellenőrök, és sorra szabják ki az aránytalanul magas bírságokat, többnyire adminisztrációs pontatlanságok miatt.
– Nem az ellenőrzések ellen tiltakoznak, hanem azt sérelmezik, hogy aránytalanul magasra srófolják a minőségvédelmi bírság öszszegét. Az élelmiszertörvény szerint a hűtőszekrényben tárolt étel dobozáról hiányzó egy-egy címke miatt legfeljebb ötvenezer forint bírság róható ki a „fogyasztó valósághű tájékoztatását veszélyeztető jelölési hiba” miatt – mondta el lapunknak a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekvédelmi Szövetsége (Kisosz) Somogy megyei elnöke. Az ÁNTSZ ellenőre az étterem-tulajdonosok szerint általában a legmagasabb bírságot szabja ki. Ez egy közepes méretű vendéglátóegységben több hiba esetén akár milliós összegre rúghat. A siófoki fórumukon elhangzottakra utalva Kertész Rezső kifejtette: a méltánytalanul magas bírságok, a gyakran ismétlődő ellenőrzések miatt a dél-balatoni vendéglátósok kétnapos üzletbezárást helyeztek kilátásba. Azt is fontolóra veszik, hogy az étlap választékának csökkentésével, továbbá jövőre a nyári nyitvatartási idő rövidítésével is kifejezik tiltakozásukat. – Úgy gondolom, nem használ a válságos helyzetből épphogy csak kilábaló magyar turizmusnak, ha válaszul a túlzott ellenőrzési szigorra jövőre az ideinél is később nyitnak majd ki az éttermek, élelmiszerüzletek, büfék és cukrászdák – tette hozzá az elnök.
Az ellenőrzésben részt vevő somogyi hatóságok hivatalosan még nem reagáltak a dél-balatoni vendéglátósok felvetéseit összegező, sajtóközleményben is rögzített állásfoglalásra. Azt azonban hangsúlyozták: súlyos bírságot csak akkor szabnak ki, ha ismétlődő élelmiszertörvény-sértést tapasztalnak.
A megkérdezett hatósági illetékesektől azt a választ kaptuk, hogy a sajtót az ellenőrzések után tájékoztatják, mivel folyamatban lévő ügyekről van szó, és tiszteletben kell tartani az ellenőrzöttek személyiségi jogait.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál