Elbontatják a homokos strandot?

Visszabontás veszélye fenyegeti a három hete átadott lellei lidót. A Balaton-part legnagyobb, teljes hosszában homokkal borított, tengerparti hangulatot keltő, fövenyes strandján a környezetvédelmi hatóság szerint a megengedettnél magasabban áll a homok. A vízügyesek viszont azt mondják: másutt is inkább a partvédműveket bontanák el és „lidósítanák” a strandot. A környezetvédelmi tárca a múlt pénteken kék zászlóval tüntette ki a megrendszabályozás előtt álló fürdőhelyet.

2006. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balatonlelle polgármestere határozottan állítja: a vízügyi hatóság engedélyével lett magasabb a strandjuk felhomokozása 2004-hez viszonyítva – amikor is száz centiméter volt a Balaton vízszintje –, 2006 tavaszára húsz-huszonkét centivel emelkedett a tó vízállása. Ehhez igazították a homok mennyiségét és magasságát. – Tehát, hogy ne kerüljön víz alá, és ne mosódjék be a tóba a strandra szállított, finom homok, magasabbra kellett építeni a fövenyt – érvel Kenéz István. A polgármester szerint az akadékoskodás helyett meg kellene győződni arról, hogy alig több mint két hét alatt milyen népszerű lett a kisgyerekek és szüleik körében az üdülőhely homokfövenyes strandja. – Vasárnap kétszer annyi vendég volt, mint a korábbi évek vasárnapjain – fűzte hozzá a polgármester. A környezetvédelmi tárca akkreditáló bizottságának feltehetően nem szúrt szemet a magasabbra épített homokföveny, mert ha látta volna, biztosan nem adták volna át a múlt hét végén a lellei strandnak a vízminőségi és a környezetvédelmi feltételeknek való megfelelést elismerő kék zászlót.
Egyébként nevüket elhallgató vízügyi szakemberek is azt mondják: minden szempontból jót tesz a tónak, ha a partvédőmű (betonteknő) helyett homokos partra jut ki a tó természetes hulladéka, például a nádtörmelék.
A Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség másként látja az ellentmondásos helyzetet. Képviselője szerint „a lellei strandon elvégzett felhomokozás jelentősen eltér mennyiségben és műszaki kivitelezésben is az engedélyezettől, és megváltoztatja a meder térbeliségét meghatározó állapotjellemzőit”. Tekintettel arra, hogy a jelenlegi állapot a tó medrét olyan mértékben károsítja, hogy annak természetes vagy korábbi állapota – a kialakított szárazulat megszüntetése – csak beavatkozással állítható helyre, a felügyelőség úgy döntött: „el kell bontani a felhomokozást azzal, hogy az elbontást követően az engedélyezett vízi munka rendeltetési céljának megfelelő felhomokozás jöjjön létre”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.