Ki lesz a füredi Anna-bál szépe?

Aranykorona, aranyalma és egy óriási herendi váza lesz a jutalma a ma esti, 181. balatonfüredi Anna-bál legszebb ifjú hölgyének. A népszerű üdülőhely kívül-belül megújult Anna Grand Hoteljében ma este háromszázan vigadhatnak, a füredi móló utcabáljára viszont – ahova az elegáns bálteremből kiszűrődik majd a talpalávaló – minden füredit és ott nyaralót meghívott Bóka István polgármester. Az eladósorban lévő hölgyek már túl vannak a hagyományos szívhalászaton, így tegnap este – a legenda szerint – megtudhatták, ki lesz életük párja. Ám hogy ki lesz az idei Anna-bál szépe, csak ma éjjel derül ki. És az is, hogy ki veheti át az üdülőváros első emberétől a Füredért munkálkodást jutalmazó Kiss Ernő-díjat.

2006. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népünnepély lesz a 181. Anna-bál. A reformkor legnemesebb szórakozástörténeti hagyományait tisztelő mulatság programjában és külsőségeiben sem fog lényegesen különbözni a korábbiaktól. A helye sem változik. Legfeljebb azt veszik majd észre a bálterembe bevonulók és a nézők, hogy az Anna Grand Hotel étterme és bálterme után az egykori Árkád Hotel előtti tér is megújult – hangzott el két hete az Anna-bál füredi halászcsárdában tartott sajtótájékoztatóján. Bóka István polgármester nem kis büszkeséggel szólt a minden eddigi Anna-bált felülmúló kísérőrendezvény-programról. Megtudtuk: a magyar virtuóz zeneművészek több jeles személyisége, így a Kossuth-díjas Vásáry Tamás, a klarinétos Berkes Kálmán, a bőgős Pege Aladár és a már visszajáró együttesnek számító Mendelssohn Kamarazenekar, továbbá az operacsillagok, köztük Tokody Ilona, Kertesi Ingrid és Kováts Kolos is megtiszteli fellépésével az Anna-bál úgynevezett kísérőrendezvényeinek közönségét.
Fürednek ezúttal is kijutott, kijut a legkiválóbbak bemutatkozásából. Ám akik kívül rekedtek a már csütörtök óta folyó, nem mindennapi élményt adó hangversenytermi eseményekből, azok a tegnapi esti, ezúttal is látványos szívhalászaton vigasztalódhattak.
„Előre, szívhalászok, a Fruzsinák, Dérynék, Szegedy Rózák és Laborfalvi Rózák utódai! Előre, szerelem!” – biztatja az ifjú hölgyeket Krúdy Gyula romantikus írásában a füredi Anna-bálra érkező, Ábrándi nevű szabolcsi kisbirtokos.
És az ifjú hölgyek – akárcsak a Krúdy-írás éveiben – tegnap este is felszálltak egy, a füredi kikötőben horgonyzó elegáns hajóra, vízbe hajították a fából készült szívecskét, amelyre felvésték kedvesük nevét, majd megpróbálták azt kihalászni. A bál napját megelőző szívhalászat elmaradhatatlan kísérője a füredi Anna-báloknak, amelyek korábban csak kétnapos események voltak, a mostaniak viszont már három-négy napra szóló programmal csalogatnak a tó északi partjának legpatinásabb üdülőhelyére.
Balatonfüred első bálozói, a tizenhat-tizenhét éves fruskák és a néhány évvel idősebb, rutinos Anna-bálozó hajadonok ma kiváltképp korán ébredtek, és mint a régi Anna-báli napokon, szinte egész nap szépítkeznek. Majd amikor a patinás füredi promenádon, a Tagore sétányon kora este felhangzik a térzene, öltözködni kezdenek. Este hétkor vonul be a díszes báli menet az Anna Grand Hotelbe, ahol a mulatság nyitányaként az operaház balettművészei Erkel Ferenc zenéjére palotást táncolnak. Ezt követően a bál idei fővédnöke, Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter köszönti a résztvevőket, majd Bóka István polgármester átadja az idei Kiss Ernő-díjat. A díjat – amelyet elsőként Gyurkovics Tibor író, majd két Kossuth-díjas szobrász, Kő Pál és Melocco Miklós érdemelt ki – az 1925. évi, első Anna-bál „táncos huszára”, az aradi vértanú Kiss Ernő tábornok emlékére alapított Balatonfüred köztestülete. A Kiss Ernő-díjat és a vele járó herendi porcelánszobrocskát négy éve az Anna-bálokon adják az üdülővárosért eredményesen tevékenykedő személynek.
A díjátadás és a különösen díszes herendi étkészletbe felszolgált, hétfogásos vacsora után Hamar Szilvia, a 2005. évi Anna-bál szépe engedélyt kér a bál megnyitására, s ezzel kezdetét veszi a hajnalig tartó vigasság. Az ifjú hölgyek a tánc szünetében nyakukba akasztott, míves, sorszámozott porcelánszívvel sétálgatnak a bál helyszínén, hogy szépségverseny-szavazatokat gyűjtsenek. A versengés első fordulójaként – egyben a bál fénypontjaként – éjfélkor a közönség és a zsűri elé áll a bál tíz legszebb hölgye, majd nem sokkal később aranykorona kerül a legeslegszebb lány, az Anna-bál szépe fejére. Miközben az Anna Grand Hotelben háromszázan vigadnak, a füredi mólón tartózkodók kivetítőn követhetik a báli eseményeket, és mint a Grand Hotelben lévők, a Cool Miners együttes zenéjére rophatják a táncot.
Vasárnap délelőtt bárki megismerheti az Anna-bál legszebb hölgyeit, Bóka István polgármester ugyanis holnap délelőtt huszárkíséretes lovas kocsin végighajtat Balatonfüreden az Anna-bál szépével és két udvarhölgyével.

BÁLTÖRTÉNET. Eleméri és Ittebei Kiss Ernő vagyok. Tisztelettel kérem bátyámuram, legyen szíves a ház kisasszonyánál kommendálni engemet – e szavakkal lépett Szentgyörgyi Horváth Fülöp János, a tekintélyes füredi polgár elé 1825. július 26-án, az első Anna-bálon Kiss Ernő huszártiszt. – Nagyon szívesen, uramöcsém – válaszolt a Horváth-ház ura, majd nemsokára Kiss Ernő eljegyezte Horváth Anna Krisztinát.
A reformkori Anna-bálok a múlt század első felében sokat veszítettek eredeti jelentőségükből, és volt olyan időszak, amikor feledésbe merültek. 1954-ben újra megrendezték, 1975-ben a 150. bál pedig már több tekintetben is hasonlított az elsőkhöz. Ha ma azt halljuk, hogy Anna-bál, akkor elsősorban Füred nagy múltú báljára gondolunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.