Tavalyi áron adom sört, és a frissen sült hekkért, meg a sült kolbászért sem kérek többet, mint a korábbi években. Pedig idén is emelkedtek a szállítási költségek, és az energia sem lett olcsóbb – mondja a balatonlellei büfés.
Odébb tejfölös-sajtos lángost kínálnak egy ablaknál. – Ugyanannyiért árulom, mint tavaly, kétszázötvenért – kukucskál ki a bódéból az eladó, aki nem titkolja, hogy szívesebben szolgálja ki azt, aki magyarul kéri a lángost vagy ketchupos sült krumplit. Azért is kedvesebb vendég a magyar, mert – ellentétben a spórolós külföldivel – nem vágatja négy részre a lángost, és nem osztatja ketté a kis adagos sült krumplit – teszi hozzá.
Annak ellenére, hogy várják a németeket, egyre többen mondják: idén sem lesz turistainvázió a Balatonnál. Azért sem, mert a hajdan Balaton-párti németek a foci- vb alatt valószínűleg elköltötték virslire meg sörre a külföldi nyaralásra szánt pénz. Ráadásul Németországban még mindig hat az aszályos évek alatt kezdődött, Balaton-ellenes propaganda. Kétségbeesni azért nem kell, a tartományi iskolák többségében javában folyik a tanítás – mondogatják reménykedve a vendéglátósok és a szállásadók.
Európa tengerpartjain egy háromcsillagos szállodában 80–100 eurót kérnek egy kétágyas szobáért, a négycsillagos hotelben pedig akár 180 eurót is fizethetünk. Ezzel szemben a négycsillagos balatoni wellnessszállókban a legolcsóbb kétágyas szoba ára alig éri el a húszezer forintot. Ugyanezért az igényes, angolkertes környezetben lévő füredi klubhotelben reggelivel és uszodahasználattal mindössze tizenhatezer forintot számolnak fel. Fizetővendégek lehetünk egy privát szálláson három-négyezer forintért, és még olcsóbban hajthatjuk álomra fejünket, ha sátorral érkezünk a tóhoz, és egy összkomfortos kempinget választunk.
A balatoni strandjegy a fővárosinak az egynegyedét vagy az egyötödét sem teszi ki. A büfénél 150 forintért kapunk egy pohár magyar sört, a márkás üvegesért viszont háromszázat kérnek. Utóbbi a horvát tengerparton öt-hatszáz, Olaszországban vagy Törökországban pedig csaknem ezer forintba kerül. A jobb éttermekben 2500–3000 forintot kell fizetnünk egy kiadós, háromfogásos ebédért, néhány déli parti kisvendéglőben viszont hét-nyolcszáz forintért kínálják a szintén háromfogásos menüt, és négyszázért a gyerekadagnyi rántott sajtot majonézzel. Összehasonlításképp: az Adriánál 3500–4000 forintot kérnek egy kétfogásos ebédért, Olaszországban egy levesért és egy húsos főételért csaknem háromszor annyit.
A desszert is jóval olcsóbb nálunk: presszókávé már 120 forintért is kapható, egy gombóc fagylaltért pedig – három éve változatlanul – száz forintot kell fizetni.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás