Csaknem tízezren tiltakoztak eddig aláírásukkal az új balatonlellei homokfövenyes strand elbontása ellen. Az önkormányzat és több civil szervezet – köztük a Balatonlellei Fürdőegyesület – azért szervezte meg az akciót, hogy méltányosabb eljárásra bírja a környezetvédelmi hatóságot.
Nemrég megírtuk, hogy az engedélyezettől eltérően 80 centiméterrel magasabbra építették a balatonlelleiek a Napfény strand homokfövenyét, ezért a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság úgy döntött: el kell bontani a Balaton egyetlen, birtokbavétele óta egyre népszerűbb fövenyes strandját. A lellei önkormányzat másodfokra viszi az ügyet, s arra hivatkozik: azért építtette magasabbra a homokstrandot, hogy azt el ne mossa a tó, az építési engedély kiadása óta ugyanis jelentősen magasabbra emelkedett a vízszint. A hatóság érvelése szerint a part magasabbra építése miatt egy háromszáz méter hosszú és ötven méter széles szárazulat keletkezett a Balatonban, ami törvénybe ütköző.
A szigorú eljárás azért döbbentett meg sokakat, mert a helyiek a homokföveny kialakítását környezetvédelmi szempontból is előremutatónak tartják. Balatonlellén elsőként bontották el a part köré évtizedekkel ezelőtt húzott, kőszórással megerősített beton védművet, s tették természetesebbé a tó szegélyét. Az új strandot egy-egy hét végi napon 3000–3500 fürdőző lepi el. Kisgyerekes családok kerekednek fel Észak- és Közép-Somogyból meg a tó déli partjáról és utaznak Lellére, merthogy híre ment: ott zavartalanul, reggeltől estig pancsolhatnak a vízparton az apróságok.
A lellei strand felülnézetből is egy mediterrán ország tengerparti strandjára emlékeztet. Akik felfedezték ezt az egyedülálló balatoni lidót, azok – az idegenforgalmi szakemberek reménye szerint – kevésbé kívánkoznak az Adriára.
Lapunk információ szerint most „tűzszünet” van a homokstrand igenlői és a hatóság között. Várhatóan csak az üdülési szezon elmúltával folytatódik az egyezkedés a felhomokozás engedélytől eltérő magasságáról.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás