Ultimátum az orvosoktól

Akár sztrájkot is hirdetnének a Miskolci Megyei Kórház dolgozói, ha a kormány július 31-ig nem tesz lépéseket jövedelemcsökkenésük kompenzálására – állítják az érintettek, akik a színlelt szerződések megszüntetése miatt keresnek kevesebbet ettől a hónaptól.

2006. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz pontból álló nyilatkozatot fogadtak el a Miskolci Megyei Kórház orvosai. Ebben többek között az áll, hogy álláspontjuk szerint nem minősülnek színleltnek azok a vállalkozói szerződések, amelyeket ezzel az indokkal bontottak fel. Felhívják a figyelmet arra, hogy az intézkedések miatt kaotikus helyzet alakult ki az egészségügyben. Egyes kórházak megszüntették ezeket a szerződéseket, míg máshol megtartották azokat. Akadt hely, ahol a dolgozók ellenállása miatt egy-két hónapra érvényes átmeneti megoldást hoztak, s olyan is, ahol kiskaput jelentő munkajogi formát találtak.
Szabó Zsolt orvos, a helyi közalkalmazotti tanács elnöke lapunk kérdésére hangsúlyozta: nem tudják elfogadni, hogy a jövőben ugyanazt a munkát kevesebb pénzért kell ellátniuk. (A jövedelemcsökkenés abból adódik, hogy a közalkalmazotti bér után több adót és járulékot kell befizetni, így kevesebb pénz marad a munkavállalóknál.)
Mint mondta: az egészségügyben a vállalkozói szerződéseket a kényszer szülte, ugyanis már csak így lehetett biztosítani például az ügyeleti ellátást és bizonyos hiányszakmák betöltését – fogalmazott Szabó Zsolt.
A dolgozók elküldték állásfoglalásukat többek között az egészségügyi miniszternek és más kormánytagoknak is. A levélben leszögezik: ha a kabinet július 31-ig nem hoz intézkedéseket a helyzet rendezésére, akkor nem riadnak vissza a radikálisabb fellépéstől, például a sztrájktól sem. Arra a kérdésre, hogy pontosan milyen intézkedéseket remélnek, Szabó Zsolt úgy felelt: olyanokat, amelyek garantálják, hogy ugyanannyi munkáért ezután is legalább annyi pénzt vigyünk haza, mint egy hónappal ezelőtt. Ez pedig vélhetőleg – mondta – csak kétféleképpen lehetséges: ha a kormány megemeli a közalkalmazotti béreket, vagy ha az egészségügyben lehetővé teszi a korábbi vállalkozói szerződések megtartását.
– Ha ez nem teljesül az említett határidőig, akkor az orvosok hetente csak azt a 40+8 órát lesznek hajlandók ledolgozni, amire a törvény kötelezi őket. Ekkor azonban bizonytalanná válhat a betegellátás, hiszen ma ennél lényegesen többet dolgoznak – szögezte le a közalkalmazotti tanács elnöke.
Arra a kérdésre, hogy a Magyar Orvosi Kamara támogatna-e egy sztrájkot, Éger István elnök úgy felelt: erről egyelőre elnökségük nem tárgyalt. Molnár Lajos egészségügyi miniszter egy tegnapi háttérbeszélgetésen úgy fogalmazott: a helyzetet az intézményt fenntartó Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzatnak kell megoldania, erre többféle lehetőség is kínálkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.