Tíz pontból álló nyilatkozatot fogadtak el a Miskolci Megyei Kórház orvosai. Ebben többek között az áll, hogy álláspontjuk szerint nem minősülnek színleltnek azok a vállalkozói szerződések, amelyeket ezzel az indokkal bontottak fel. Felhívják a figyelmet arra, hogy az intézkedések miatt kaotikus helyzet alakult ki az egészségügyben. Egyes kórházak megszüntették ezeket a szerződéseket, míg máshol megtartották azokat. Akadt hely, ahol a dolgozók ellenállása miatt egy-két hónapra érvényes átmeneti megoldást hoztak, s olyan is, ahol kiskaput jelentő munkajogi formát találtak.
Szabó Zsolt orvos, a helyi közalkalmazotti tanács elnöke lapunk kérdésére hangsúlyozta: nem tudják elfogadni, hogy a jövőben ugyanazt a munkát kevesebb pénzért kell ellátniuk. (A jövedelemcsökkenés abból adódik, hogy a közalkalmazotti bér után több adót és járulékot kell befizetni, így kevesebb pénz marad a munkavállalóknál.)
Mint mondta: az egészségügyben a vállalkozói szerződéseket a kényszer szülte, ugyanis már csak így lehetett biztosítani például az ügyeleti ellátást és bizonyos hiányszakmák betöltését – fogalmazott Szabó Zsolt.
A dolgozók elküldték állásfoglalásukat többek között az egészségügyi miniszternek és más kormánytagoknak is. A levélben leszögezik: ha a kabinet július 31-ig nem hoz intézkedéseket a helyzet rendezésére, akkor nem riadnak vissza a radikálisabb fellépéstől, például a sztrájktól sem. Arra a kérdésre, hogy pontosan milyen intézkedéseket remélnek, Szabó Zsolt úgy felelt: olyanokat, amelyek garantálják, hogy ugyanannyi munkáért ezután is legalább annyi pénzt vigyünk haza, mint egy hónappal ezelőtt. Ez pedig vélhetőleg – mondta – csak kétféleképpen lehetséges: ha a kormány megemeli a közalkalmazotti béreket, vagy ha az egészségügyben lehetővé teszi a korábbi vállalkozói szerződések megtartását.
– Ha ez nem teljesül az említett határidőig, akkor az orvosok hetente csak azt a 40+8 órát lesznek hajlandók ledolgozni, amire a törvény kötelezi őket. Ekkor azonban bizonytalanná válhat a betegellátás, hiszen ma ennél lényegesen többet dolgoznak – szögezte le a közalkalmazotti tanács elnöke.
Arra a kérdésre, hogy a Magyar Orvosi Kamara támogatna-e egy sztrájkot, Éger István elnök úgy felelt: erről egyelőre elnökségük nem tárgyalt. Molnár Lajos egészségügyi miniszter egy tegnapi háttérbeszélgetésen úgy fogalmazott: a helyzetet az intézményt fenntartó Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzatnak kell megoldania, erre többféle lehetőség is kínálkozik.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú