Brüsszel ráült a balatoni borrégió irataira

2006. 08. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külpiaci aktivitás nélkül nem számolhat előrelépéssel a hazai szőlőtermelés, amely évek óta stagnál – figyelmeztetett tegnap egy balatonlellei tanácskozáson a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. Horváth Csaba szerint a magyar bor iránt itthon van a legnagyobb kereslet.
Közepes mennyiségű, 550 ezer tonna, de jó minőségű szőlőtermés várható – mondta Horváth Csaba.
A múlt évben 518 ezer hektoliter magyar bor került külországba, s 560 ezer hektoliter érkezett harmadik országból. Az ausztrál, a chilei, az argentin és az olasz borimport miatt tovább erősödött az olcsó nedűk iránti vásárlási kényszer.
Utalva az EU borpiaci reformjára, a főtitkár óvott attól, hogy kampányszerűek legyenek a szőlőkivágások. Megismételte: a négyszázezer hektár kivágásáról hozott brüsszeli döntés – amellett, hogy az egész kelet-európai borpiacot sújtja – nem felel meg a magyar igényeknek. A balatoni borrégió bejegyzésének késéséről kifejtette: azóta, hogy az alapszabályt 2005 júniusában Badacsonyban aláírták, nem történt semmi. Az akkreditációs iratok azóta is Brüsszelben vannak. Azt Horváth Csaba sem érti, hogy miért ott kell egy magyar borrégióról dönteni. A hegybírók megbecsülését jelentő javadalmazásról azonban idehaza szükséges döntést hozni. Megengedhetetlen ugyanis, hogy a közigazgatási feladatokat ellátó hegybírók jó része kizárólag költségtérítést kapjon munkájáért – szögezte le a főtitkár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.