A székesfehérvári kórházról a közelmúltban fogadtak el határozatot a megyei képviselők, amely engedélyezi az intézmény használatba adását egy pályázaton kiválasztandó magánbefektetőnek. A közgyűlés múlt pénteken megszavazta a pályázati kiírást is, aminek értelmében húsz évre adnák át a kórház működtetését.
– A Fejér Megyei Közgyűlés nem gondos gazdaként jár el, ezért teszek büntetőfeljelentést – szögezte le a Magyar Nemzetnek Cser Ágnes.
*
Cser Ágnes szerint a megye közgyűlése jogi, politikai és erkölcsi szempontból is botrányos módon, az önkormányzati választások előtt, puccsszerűen játssza át magánkézbe a kórház működtetését, s azzal együtt a megpályázható uniós támogatásokat. – Az 1990-es évek közepén az intézményt közpénzből felújították, s most ezt az impozáns kórházat akarják ingyenes használatba adni, ráadásul az új működtető elbocsáthatná a dolgozók 25 százalékát, s ez csaknem 500 családot hozna nehéz helyzetbe – jelentette ki Cser Ágnes, aki hozzátette: a „befektető” hozzájutna az éves szinten 12 milliárd forintos Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott öszszeghez, valamint ölébe hullana az uniós források megpályázásának lehetősége is.
Balsay István, a Fidesz megyei listavezetője a kórházat közösségi vagyonnak tartja, szerinte a megyei közgyűlésnek a döntés előtt ki kellett volna kérnie az érintett önkormányzatok véleményét is. A politikus említést tett arról is, hogy 2004. december 5-én Fejér megyében érvényes és eredményes volt a kórház-privatizáció ellen kiírt ügydöntő népszavazás. – Huszonkét képviselő szembehelyezkedik százezer ember népszavazáson kifejezett akaratával – közölte Balsay.
Balsay kitért arra, hogy a megyeszékhely az országban egyedülálló módon nem járul hozzá a kórház költségvetéséhez. – Székesfehérvár önkormányzata annak ellenére nem támogatja egy fillérrel sem a megyeszékhelyen működő, 56 milliárd forint értékű intézmény működését, hogy a kórházban megforduló betegek csaknem fele helyi lakos – jegyezte meg Balsay, aki a történtek ismeretében azt is furcsának tartja, hogy a megye közgyűlésének vezetői az elmúlt években összesen csaknem egymilliárd forint jutalmat vettek fel.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter az üggyel kapcsolatban elmondta: az intézményeknek felelős tulajdonosai vannak, a székesfehérvári esetben ez a Fejér Megyei Közgyűlés. A tárca vezetője szerint a fenntartónak kell ezeket a döntéseket meghoznia, amelyeket se felülbírálni, se kritizálni nincs joga. – Úgy látom, támogatni kell, hogy újfajta működési formákat találjanak a kórházak, a költségvetési gazdálkodásnak ugyanis sok korlátja van – érvelt a miniszter, aki hozzáfűzte, a tulajdonos szabadon dönthet arról, hogy magántőke segítségével teszi-e jobbá az ellátás színvonalát.
Szabó Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke elmondta, nincs szó privatizációról, csak szolgáltatásátvállalási kötelezettségről, megfelelő szerződéses feltételekkel, s nem ingyenes használatba adást szavaztak meg, mert komoly anyagi elvárásaik vannak a leendő pályázóval szemben. – Egyrészt a pályázónak át kell vállalni a minimumfeltételek biztosítását és a kórház tartozásállományát, amely csaknem egymilliárd forint, valamint előírtunk neki a közeli években szakmai továbbfejlesztési kötelezettségeket, amely további 5-6 milliárd forintot tesz ki – szögezte le Szabó Gábor. Hozzáfűzte, hogy az átadásra a forráshiány miatt volt szükség, mert sem a kórháznak, sem a fenntartónak nincs elegendő pénze a kórház működtetésére és fejlesztésére.

Fordulat jön az időjárásban – mutatjuk!