Felébredtek a fogyasztók

Társadalmi bojkottot hirdetnek a rossz minőségű áruk ellen a civilek, ha másképpen nem tudják megakadályozni, hogy az egészségre ártalmas romlott hús és egyéb élelmiszerek, a balesetet, betegséget okozó gyermekjátékok, cumik, műszaki cikkek, egyszóval a veszélyes termékek a vásárlók kosarába kerüljenek.

2006. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sokasodó, újabban már halálesetekkel is járó botrányokat megelégelve nyilvánosságra hozzák a silány áruk importőreinek, felhasználóinak, feldolgozóinak, gyártóinak és forgalmazóinak adatait – tájékoztatta lapunkat Szabó Miklós, a negyvenhat civil szervezetet, a hat-hétszázezer tagot számláló Társadalmi Unió (Civil Szervezetek Országos Tömörülése) elnöke. Elmondta: a társadalom önvédelmi szerveként alakították meg márciusban a Fogyasztói Bojkott Bizottságot. A jogszabályok ugyanis igen szűkre szabják a hatóságok eszköztárát, ezért fordulhat elő, hogy a romlott hússal kereskedők néhány tízezer forintos bírsággal, az áru elkobzásával és megsemmisítésével megúszhatják a lebukásukat.
*
Szabó Miklós szerint a büntetés okozta veszteség azonban csak töredéke a várható haszonnak, a cégek belekalkulálják az üzletbe, és tudják: a hatóságok nem nevezhetik meg őket.
A bizottság és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a VPOP, a Gazdasági Versenyhivatal és az ÁNTSZ képviselői tegnap Budapesten az együttműködés módjáról tárgyaltak.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos közölte: nem hivatkozhat jó hírnevének megsértésére az, aki romlott húst, veszélyes árut importál, gyárt vagy forgalmaz, ezért a kiléte nem maradhat titokban. Mint mondta, a jogszabályok nem egyértelműek, módosításukra javaslatot tett, de addig is arra kéri a hatóságokat, hozzák nyilvánosságra ezeket az adatokat.
Szabó Miklós lapunknak kijelentette: a demokrácia mellett a fogyasztó védelme az egyik legfontosabb állampolgári jog. A bizottság a bojkottot csak végső eszközként veti be, ám a gyártóknak és a kereskedőknek végre tudomásul kell venniük, hogy a piacnak a forgalmazóval egyenrangú szereplője a fogyasztó.
Sorozatos fogyasztói panaszok után a bizottság úgy döntött, hogy a jövő héten figyelmeztetésként terjeszteni kezdi a Tescónak címzett nyílt levelét. Az írás felhívja az áruház igazgatóságának a figyelmét arra, hogy gyakori a hibás árfeltüntetés, a termékek egy részén nincs kód, az akciósnak meghirdetett árualap túlságosan kicsi, ezért a hirdetés alapján jelentkező fogyasztók jelentős részét csalódás éri. Márkás műszaki cikk garanciális meghibásodásakor olyan szervizhez irányítják a vevőt, amelyik már megszűnt, vagy olyanhoz, amelyik nem foglalkozik az adott típusú készülékekkel. A fóliában felkínált nyers húsok nemegyszer lejárt szavatosságúak, és a panasszal élő fogyasztóval szembeni bánásmód elfogadhatatlan. A nyílt levélre az áruházlánc igazgatósága nem válaszolt. A Kontroll című lapban megjelent írást a napokban kezdik el osztani a hálózat áruházai előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.