Nem szennyvíz-, hanem talajvíz-bemosódás miatt vált szennyezetté a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt. egyik aszófői kútja, amelyet – miután a vízügyesek észlelték a gondot – a múlt csütörtökön reggel kiiktattak a rendszerből, és megkezdték a vízhálózat fertőtlenítését. Ezzel egyidejűleg – megakadályozandó az esetleges tömeges bélfertőzéssel járó megbetegedéseket – az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) megtiltotta az ivóvíz fogyasztását. Válságstáb alakult a vízszolgáltatónál Balatonfüreden, Tihanyban és Aszófőn: az önkormányzatok az ÁNTSZ-szel és a DRV Zrt.-vel közösen gondoskodtak a helyiek lajtos kocsis és palackosvíz-ellátásáról.
Szombat délutánra bebizonyosodott: nem szennyvíz, hanem talajvíz került a vezetékes rendszer megsérült aszófői kútjába – „a vízszennyezés mértéke nem közelítette meg az egészségre ártalmas határértéket” – állapította meg három, egymástól független laborvizsgálat eredménye alapján az ÁNTSZ jelentése.
Bóka István, Balatonfüred polgármestere lapunknak elmondta: túl van a kritikus helyzeten a három település, az ÁNTSZ és a vízmű tegnap délelőtt feloldotta a vízfogyasztás korlátozását. Elkészült az új ÁNTSZ-határozat, amely szerint kiváló minőségű, és ismét alkalmas főzésre és ivásra a három település vize. Ez utóbbiról – akárcsak a korlátozásról – a három üdülőhelyen tartózkodó külföldi állampolgárokat egyebek mellett hangosbemondón is tájékoztatták az önkormányzatok.
Lapunk megtudta, a kritikus két és fél napban a térségben nem történt az ilyen esetekben előforduló, hányással, hasmenéssel, szédüléssel és gyengeséggel járó megbetegedés. A vízmintákból nem izoláltak kóliformbaktériumot.
Lentár József, a DRV Zrt. balatoni igazgatója érdeklődésünkre közölte, az ivóvíz-korlátozás Aszófő, Füred és Tihany térségében nyolc-tízezer embert érintett. A történtek miatt személyes felelősség nem állapítható meg, nem mulasztott a vízszolgáltató DRV Zrt. sem.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat