Nem találták a bejáratot a tököli laktanyához

Romos, lelakott, szétvert épületek, barna tankfestékkel kikent falak, szeméttel teli, bűzös szobák fogadták azokat, akik a több ezer távozó szovjet katona és azok családja után először merészkedtek be a volt tököli szovjet laktanyába. Ma már csak egy épület és a lakótelepet körülvevő kerítés emlékeztet arra, hogy a rendszerváltás előtt a területen évtizedekig a szovjet hadsereg katonái állomásoztak. Az 1991 óta eltelt másfél évtizedben óriási változáson ment keresztül a környék, s a hazaköltözött szovjet katonák után ma már több mint ezer magyar család népesíti be a tököli repülőtér szomszédságában fekvő felújított lakótelepet.

2006. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltásig a Pest megyei tököli repülőtér a hazánkban tartózkodó szovjet alakulatok birtokában volt, szintúgy, mint a mellette levő, de azzal összeépített, csaknem ezerlakásos lakótelep. A szovjet csapatok kivonulása után az állam vette át hasznosítás céljából a területet és az ingatlanokat.
– A helyi önkormányzat az első pillanattól kezdve építő jelleggel közelített a terület újrahasznosításához. Átvettük, megvásároltuk az épületeket, hogy társasházi lakásokként értékesítsük őket. Az első ütemben 444 lakást újítottunk fel, ezeket 1993 nyarától kezdve még az önkormányzat értékesítette. A tömbházak másik felét átadtuk vállalkozóknak, akik 550 lakást már piaci áron adtak el – jegyezte meg Hoffman Pál, Tököl fideszes polgármestere.
A kezdetekről a felújított épületek tervezőjének humoros történetek jutottak eszébe. – Emlékszem, amikor először jöttünk ki a szovjet csapatok távozása után, nem találtunk bejáratot a laktanya területére. Az egyik, társaságunkban levő vállalkozó szellemű szakember úgy döntött, hogy átugrik a kerítésen. A bent levő őrök elkapták, s csak azután engedték el, hogy beszéltünk a parancsnokkal, tudtára adtuk, az illető nem tolvaj, hanem velünk levő szakember – emlékezett vissza Karsádi György, aki családjával maga is a lakótelepen lakik.
Az építészt és a vele együtt dolgozó szakembereket tehát már az első pillanatban meglepetések fogadták, de igazán akkor esett le az álluk, amikor belülről is szemügyre vehették a szovjet katonáknak és családjaiknak otthont adó lakásokat.
– Miután a kormányközi megállapodás értelmében a szovjet csapatoknak el kellett hagyniuk a laktanyát, úgy távoztak, hogy mindent igyekeztek használhatatlanná tenni, ami érték volt. Szétverték az ajtókat, kiütötték az ablakokat, romossá zúzták a lakások fűtésére szolgáló cserépkályhákat. A szobákban mindenütt hegyekben állt a szemét, az épületben átható bűz terjengett. Akadt olyan lakás, amelyet a gazdája, igényének megfelelően, barna, tankoknál használt olajfestékkel mázolt ki. Volt olyan szoba is, amely a plafontól a padlóig rikító pirosban díszelgett, valószínű, hogy az lehetett a parancsnok főhadiszállása – mondja Karsádi György.
A szakemberek, miután túlélték az első sokkhatásokat, megkezdték az épületek felmérését, s azon tömbházak felújítását, amelyeket viszonylag könnyebben lakhatóvá lehetett tenni. – A környék olyan katasztrofális állapotban volt, hogy az ingatlanok iránt érdeklődőket nem is mertük behozni a laktanya területére, csak a gát tetejéről, a kerítésen keresztül, távolról mutattuk meg, hol vannak a gazdára váró lakások. Az első 444 lakás értékesítésénél nem az volt a cél, hogy az önkormányzat nyerjen az ügyön, csak az, hogy minél előbb benépesedjen a környék, mert így a lakótelep a többi érdeklődőnek is nagyobb vonzerőt jelenthetett – érvelt Hoffman Pál.
Az első nehezebb néhány év után aztán fejlődésnek indult a volt szovjet laktanya területe, s ma már 3400 lakos él a lakótelepen. – Az első lakásoknak még 22 ezer forint volt az ára négyzetméterenként, ma már tízszeres áron kelnek el az ingatlanok. A legtöbb tömbházban családok laknak, de egy épületben a görög katolikus egyház alakított ki idősek otthonát, míg egy másikban egy vállalkozók által üzemeltetett idősek otthona működik. Az Ómagyar Kultúra Baráti Társaságnak is jelképes áron odaadtunk egy épületet, de ők a mai napig nem hasznosították azt, mert különböző pénzekre várnak. Egy időben úgy volt, hogy a Károli Gáspár Református Egyetem is ide költözik – mondta el Tököl polgármestere. – A lakótelep benépesedésével 6300-ról 9700-ra növekedett a város lakossága – folytatta Hoffman Pál. – Eleinte arra törekedtünk, hogy környékbelieket költöztessünk a felújított lakótelepre, aztán végül az országból mindenhonnan jöttek, de nagyon sokan érkeztek ide Kárpátaljáról és Erdélyből is. A nagy kihívást az jelentette, hogy Tökölön komoly rác és számottevő német kisebbség él, amely a település gazdasági és kulturális életére is kihat. A rengeteg fiatal család és a sok gyermek hosszú távon jótékony hatással lesz a város jövőjére, de a legfontosabb, hogy az újonnan érkezőket zökkenőmentesen integráljuk a tősgyökeres tököliek közé.
Sokan vannak, akik a kezdetektől a lakótelepen laknak. Benya Sándor az 1990-es évek elején az elsők között költözött ki az újonnan kialakított lakótelepre. A kitűnő egészségnek örvendő nyugdíjas úr 69 évet lakott a távoli, Borsod megyei Ózdon, majd 1993. októberben vásárolt lakást Tökölön, az egykori szovjet laktanya területén. – Amikor annak idején idejöttünk, nagyon megtetszett ez a hely – mondja –, a gyönyörű fák, a zöld növényzet miatt roppant hangulatos a környék. Eleinte még meglehetősen fejletlen volt a lakótelep, de az elmúlt csaknem másfél évtizedben azért sokat változott ez a városrész, s most már szinte minden van itt, ami kell. Kinyitottak a szolgáltatóegységek, boltok, van óvoda, iskola, orvosi rendelő, posta, és már épül a fedett uszoda is, csak egy gyógyszertárra van szükség. Itt már többen ismernek, mint Ózdon, s jobban is szeretek itt lakni, mint a Borsod megyei nagyvárosban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.