Silány bor ömlik az országba

Tartósnak tűnik a dél-balatoni borászok elkeseredettsége. A tó déli lankáin gazdálkodó szőlősgazdákat az idei szüret előtt is értékesítési gondok aggasztják. Úgy látják, miután egyre több silány és olcsó bor érkezik hazánkba, s kerül a nagy élelmiszerboltok polcaira, a minőségi nedűknek továbbra sincs biztos piacuk.

2006. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keserédes az idei balatoni bornapok hangulata. Bár a tó déli parti pincéiből a korábbi évekhez viszonyítva kissé jobban fogy a nedű, a szőlősgazdák úgy látják, nincsenek meg a feltételek a minőségi dél-balatoni borok piacra jutásához. Pedig a piac az utóbbi években némileg differenciálódott: az alföldi nedűk többé-kevésbé lefedték a kommersz borok piacát, a dél-balatoniakat pedig továbbra is a minőségi itókák között találjuk.
– A fő gond az, hogy nyakló nélkül érkezik hazánkba a silány és olcsó dél-amerikai és dél-afrikai bor – állítja Buzássy László, az ötszáz hektáron gazdálkodó balatonlellei hegybíró. – Lellén öt-hat jó nevű szőlőtermelő kínálja egyedi palackban a borát, a többiek folyó borként értékesítik a termést. A pincék lassan kiürülnek, mert 2005 nem hozott sikert a balatoni borászok számára. Egyébként az utóbbi években elsősorban az alföldiek veszik a bornak való dél-balatoni szőlőt. A boglári kombinát, amely egykor az ország legjobb borászati cége volt, mára csaknem teljesen leépült. A komplett borászati üzem 460 ezer hektoliteres tározókapacitással rendelkezett, ám a korábbi évek 30-40 ezer tonnája helyett tavaly csak tizenötezer tonnát vásárolt föl. Húsz-harminc, 12-13 ezer tonna kapacitású borászati kisüzemre volna szükség a boglári kombinát feldolgozókapacitásának pótlásához. A hajdan jó hírű boglári üzemben minden olyan gépsort leszereltek, amely a bor és a pezsgő előállításához szükséges. Most tartályokban „utazik” a boglári bor a fővárosba. Lelle hegybírója szerint akinek nincs szőlőfeldolgozó kapacitása, kiszolgáltatott helyzetbe került. Némi vigaszt nyújt ugyan a termelőknek a dél-balatoni borút harminc-negyven állomása, ám sem ez, sem az évek óta sikeres bornapi rendezvények nem feledtethetik: az évenkénti dél-balatoni szőlőtermés csaknem felére nincs biztos vevő.
A balatoni szőlősgazdák szerint az állami monopóliumnak számító krízislepárlásból sem húznak hasznot borászaink. Tavaly félmillió hektoliter lepárlásának támogatását kérték a gazdák Brüsszeltől, ezzel szemben annak tíz százalékára érkezett beszállítási engedély. Somogyban – elsődlegesen a Balaton déli partján – 200-300 hektáron kellene kivágni a szőlőtőkéket. Ám ehhez sem remélhetnek támogatást a gazdálkodók. Állításuk szerint ez utóbbi is közrejátszik abban, hogy egyre többen belátják: kizárólag a szőlőtermesztésből a dél-balatoni borvidéken sem lehet megélni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.