Szennyezett az ivóvíz Tihany környékén

Megtiltotta az ivóvíz fogyasztását tegnap a Veszprém Megyei Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Tihanyban, Aszófőn és Balatonfüreden, miután szennyezést találtak az egyik kútban.

2006. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyásné dr. Harcos Veronika, Balatonfüred városi tiszti főorvosa lapunknak elmondta: rutinellenőrzéskor derült ki, hogy feltehetően bakteriális eredetű szennyeződés került a vízbe. Elmondta: megbetegedésekről nem tudnak, a tilalmat óvatosságból rendelték el. Az említett kutat azonnal kiiktatták a rendszerből, de mivel a szennyezés áthaladt a csőrendszeren, ezért azt fertőtleníteni kell. Értesítették a jegyzőket, akik megtették az ilyenkor szükséges intézkedéseket, és tájékoztatták a lakosságot. A hét végén lajtos kocsikkal és palackozott vízzel járják a környéket. A korlátozás mindaddig érvényben marad, amíg a vonatkozó határértékek újból megfelelnek – közölte tegnap az Országos Tisztifőorvosi Hivatal.
*
Balatonfüred területének mindössze tíz százalékát, a vasútállomástól délre és nyugatra eső, főleg nyaralók lakta városrészeket érinti a feltételezések szerint szennyezett víz, ezért oda a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt. és az önkormányzat lajtos kocsikkal szállíttatja az ivó- és a palackos vizet – tudtuk meg Bóka István polgármestertől. Pánikhangulat nincs az üdülővárosban, de miután a lakosság megnyugtatását szolgáló tájékoztatás némileg körülményes, előfordul, hogy ott sem fogyasztják az ivóvizet, ahol nincs korlátozás. Délután közleményt adott ki az aszófői kút kezelését végző DRV Zrt., amelyben tudatja: forralva a kritikus helyeken is használható az ivóvíz. Tihany polgármesterét, Bors Istvánt a település egyik külföldi testvérvárosában érte a hír. Lapunknak elmondta, ennek ellenére azonnal elrendelte az intézkedési terv elkészítését és a lakosság és az üdülővendégek magyar és német nyelvű tájékoztatását.
A DRV Zrt. siófoki székhelyén folyamatosan ülésezik a válságstáb, de hogy milyen szennyező anyag került a rendszerbe Aszófőnél, azt csak az ÁNTSZ veszprémi laboratóriumában végzett mikrobiológiai és vízkémiai vizsgálat legkorábban kedden várható eredményéből tudhatjuk meg.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szóvivője az MTI-nek elmondta: Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter azonnali vizsgálatot rendel el, és beszámolt arról is, hogy a miskolci esethez hasonlóan most is egy talajhoz közeli karsztkút, de ezúttal egy másik baktériumfajta okozhatta a szennyeződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.