Ünnepi vizit az állatkertben

Sosem látott tömeg látogatott el tegnap a Fővárosi Állat- és Növénykertbe, hogy megünnepelje Magyarország első parkjának 140. születésnapját. A budapesti állatkertre 1866-os megalapítása óta több mint százmillióan voltak kíváncsiak.

2006. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint tízezren ünnepelték tegnap a Fővárosi Állat- és Növénykert 140. születésnapját. A pénztárak előtt hosszú sorok kanyarogtak, és talán nemcsak az ünnepi alkalom tette, hanem a 140 forintos jegyár is, hogy a tömeg türelmesen várakozott.
A budapesti állatkert 1866. augusztus 9-én délben nyitotta meg kapuit. Azóta legalább százmillió vendéget fogadott, csak tavaly több mint egymillióan látogatták meg – tájékoztatta lapunkat Hanga Zoltán szakmai és sajtóreferens. Elmondta: megalapításának gondolata már jóval korábban, a reformkorban felvetődött, hiszen a világ első állatkertjét 1752-ben éppen a Monarchia központjában, a bécsi Schönbrunnban hozták létre. A budapesti intézmény Európa legkorszerűbb állatkertjei közé tartozott, tizenegy nagyobb és számos kisebb épületét a kor neves építészei tervezték; mostanra csak a Bagolyvár maradt meg ezek közül. Akkoriban 18 hektáron 150 állatfaj 598 egyedének adott otthont, mostanra a fél hektárral megkurtított kertben 731 állatfaj ötezer példánya él.
A még igen hiányos állatállomány első zsiráfját Xántus János, a kert első igazgatója szerezte, 1867-ben Erzsébet királyné látogatásakor ugyanis elérte, hogy Ferenc József a császári állatkert egyik zsiráfját a budapestinek ajándékozza. Két évvel később nálunk született meg az első olyan zsiráfborjú, amelynek már az anyja is állatkertben jött a világra.

Aláírásgyűjtés a humánus bánásmódért. Az Állatvédelmi Világszövetség (WSPA) öt évig tartó, világméretű aláírásgyűjtő akciót indított azért, hogy az ENSZ egyetemes állatvédelmi nyilatkozatban ismerje el: az állatok érezni és szenvedni képes élőlények, joguk van a humánus bánásmódhoz. A felhíváshoz a világ 110 országa, köztük hazánk is csatlakozott. Az aláírásgyűjtés a Szigeten kezdődik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.