Adatbázist épített az MDF?

Településekre lebontott adatbázist épített ki az MDF azokról, akik ajánlószelvényt adtak a pártnak, vagy aláírták az örökösödési illeték eltörlésére vonatkozó ívet – ezt tanúsítja egy lapunkhoz került dokumentum. A párt elnökhelyettese cáfol. Az ombudsman és az alkotmányjogász törvénysértőnek ítéli, ha egy párt lemásolja és megtartja támogatóinak listáját.

2006. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lapunk birtokába került egyik lista a Zala megyei „MDF-támogatók” névsorát, lakcímét és sok esetben születési idejét tartalmazza. A dokumentumban szereplő embereket aszerint különböztetik meg, hogy mikor adott ajánlószelvényt a demokrata fórum jelöltjeire: a tavaszi parlamenti választásokon, a 2004-es európai parlamenti voksoláson vagy mindkettőn. Ezen túlmenően azt is feltüntetik, ha az illető legalább kétszer adott már kopogtatócédulát az MDF részére, illetve ellátta-e kézjegyével az örökösödési illeték elleni pártfelhívást. A lista borítólapján láthatók az MDF adatkezelőinek nevei, a megyei elnöké, szervezőjéé, a keszthelyi elnöké és az ő szervezőjéé, valamint irodáinak címei.
Ajánlószelvényről adatot másolni és arról listát készíteni illegális – ezt Péterfalvi Attila szögezte le. Az adatvédelmi biztos szerint jogsértő, ha a kopogtatócédulák alapján nyilvántartás készül a párt szimpatizánsairól. – Minden olyan adatbázis, amelynek alapját az ajánlószelvények képezik, illegális és törvénysértő – mondta az ombudsman.
Cservák Csaba alkotmányjogász kifejtette: az ajánlószelvények leadóinak listáját a jogszabályok értelmében nem lehet lemásolni. Emlékeztetett, hogy a kopogtatócédulákat is megsemmisítik begyűjtésük után. A jogász megjegyezte: a személyes adatok védelméről szóló törvény is kimondja, hogy csak a célhoz kötötten lehet kezelni az emberek adatait. Ha például valaki aláírja az örökösödési illeték eltörlését szorgalmazó felhívást, akkor nem biztos, hogy kézjegyével hozzájárul nevének egészen más jellegű, de az MDF-hez köthető, kampánycélú felhasználásához.
Baján Antal, az MDF Zala megyei elnökének tudomása szerint nem készült ilyen lista. – Most meglepődtem ezen, mert én erről abszolút semmit nem tudok, megmondom őszintén – nyilatkozta Baján a Hír TV-nek. Szerinte provokációról lehet szó.
Hock Zoltán, a demokrata fórum elnökhelyettese megkeresésünkre cáfolta, hogy pártja bármilyen adatbázist épített volna ki a közelmúltban. Mint fogalmazott, nem használnak fel listákat a választásokhoz, mivel a „régi talpas módszereket” használják: becsöngetnek az emberekhez, s udvariasan elkérik a kopogtatókat.
A keszthelyi Dani Lajosnak fogalma sincs arról, hogyan jutottak az adatai az MDF-hez. – A Magyar Demokrata Fórum ne vegyen minket nyilvántartásba, semmi közünk az MDF-hez! – fakadt ki.
A balatongyöröki Bíró Józsefné szintén nem örül neki, hogy férjével együtt az MDF adatbázisba vette őket. – Az örökösödési illeték elleni aláírásgyűjtő ívet aláírtuk, de arról nem volt szó, hogy nyilvántartásba vesznek minket – mondta.
A listán szereplők közül a Hír TV is több személyt megkeresett. Minden esetben pontosak voltak az MDF listáján szereplő adatok. A felhívottak egyike sem adott engedélyt az MDF-nek adatkezelésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.