Vidéken nem egységes a koalíció

Amíg a fővárosban az MSZP és az SZDSZ egyezségre jutott, és közösen indítják Demszky Gábort a főpolgármesteri székért, addig a megyei jogú városok jelentős részében a kormánypártok nem tudtak megegyezni, nem találtak közös polgármesterjelöltet.

2006. 09. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koalíciós pártok a 23 megyei jogú városból csak 12 településen indítanak közös jelöltet. Öt városban úgy van egy jelölt a kormányoldalon, hogy vagy az MSZP, vagy az SZDSZ nem állított senkit a másik ellen. Egy kormánypárti jelölt van Békéscsabán (Pap János hivatalban levő SZDSZ-es polgármester), Hódmezővásárhelyen (a szocialista Hernádi Gyula), Nagykanizsán (az MSZP-s Gáspár Sándor), Szolnokon (a szintén a nagyobbik kormánypárthoz tartozó Vass Lajos), valamint Tatabányán (a szocialista Lukács Zoltán). Ezeken a településeken egy helyen az MSZP, négy helyen az SZDSZ nem állított a koalíciós partner ellen jelöltet.
Más a helyzet Dunaújvárosban, ahol az SZDSZ a hivatalban levő szocialista polgármester ellenében Skaliczky Andrea személyében – a hölgy tagja a helyi képviselő-testületnek – saját jelöltet indít. Kálmán András, a település kormánypárti városvezetője, aki egyben az MSZP dunaújvárosi szervezetének elnöke, 1999 óta tölti be a város polgármesteri tisztségét.
Döcsakovszky Béla, Érd kormánypárti polgármestere négy éve még MSZP–SZDSZ-színekben nyerte el a város polgármesteri székét, ám ezúttal már csak a szocialisták jelölik. Ennek oka, hogy Csőzik László, a település SZDSZ-es alpolgármestere elindul ellene. A szabad demokrata politikus 2003 februárjától 2005 decemberéig a liberális párt ifjúsági szervezetét, az Új Generációt vezette, s tagja az SZDSZ országos ügyvivő testületének.
Koalíción belül kapott ellenfelet Csabai Lászlóné, Nyíregyháza szocialista polgármestere is. Ellene az SZDSZ helyi szinten Lövei Csabát indítja, aki a szabad demokraták megyei irodáját vezeti.
Szintén két kormánypárti jelölt van Debrecenben, Pécsett és Salgótarjánban is. Debrecenben azonban az ellenzék irányítja a települést, a baranyai megyeszékhelyen pedig Toller László, akit 1998 után 2002-ben is a város polgármesterévé választottak, tragikus balesete miatt nem tudott újra elindulni.
Más a helyzet Salgótarjánban, ahol Puszta Béla hivatalban levő polgármester ezúttal már függetlenként száll ringbe a település polgármesteri székéért. A politikus négy éve még a szocialisták támogatását élvezte, ám az MSZP most nem őt, hanem Dóra Ottót, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnökét indítja. Kettőjükön kívül, Ercsényi Ferenc személyében, az SZDSZ-nek is van saját jelöltje.
Nagykanizsán még ennél is érdekesebb a helyzet. A zalai megyei jogú városban Litter Nándor regnáló polgármester négy éve még MSZP–SZDSZ-támogatással lett a település embere, ám ezúttal már nemcsak a kisebbik kormánypárt szállt ki mögüle, hanem az MSZP helyi szervezete sem támogatja. A dolog pikantériája azonban, hogy lapunk úgy tudja, a politikus ennek ellenére élvezi Göndör Istvánnak, az MSZP frakcióvezető-helyettesének bizalmát, aki információink szerint nem Gáspár Andrást, az MSZP jelöltjét támogatja, hanem Litter Nándort. A függetlenként induló jelölt ráadásul élvezi az SZDSZ bizalmát is.
A szocialisták szóvivője a jelölésekkel kapcsolatban megjegyezte: akárcsak bármely párt esetében, az MSZP-ben is a helyi szervezetek döntik el, hogy koalícióra lépnek-e az SZDSZ-szel vagy sem, ebben a folyamatban a párt országos elnökségének, országos szervezeteinek nincs döntési hatásköre. A nagykanizsai esettel kapcsolatban a szóvivő csak annyit mondott: az ott kialakult helyzet valóban érdekes.
Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szintén kijelentette, hogy a jelölésekről a pártok helyi szinten tárgyalnak és döntenek, ez ügyben nincs központosított akarat. A liberális politikus azzal kapcsolatban, hogy Dunaújvárosban, Érden és Nyíregyházán miért indítanak a hivatalban levő szocialista polgármester ellen jelöltet, megjegyezte, minden esetben más az ok. – Dunaújvárosban a helyi SZDSZ nincs megelégedve a szocialista polgármester munkájával, de eddig sem volt együttműködés a két párt között. Érden a kormánypártok eddig együtt vezették a várost, de az SZDSZ most inkább külön méretteti meg magát. Nyíregyházán az MSZP abszolút többségben viszi a település irányítását, az SZDSZ itt is önállóan mutatja meg saját arcát – közölte Horn Gábor. A nagykanizsai helyzetre az ügyvivő anynyit mondott, hogy a helyi SZDSZ már a második ciklusban dolgozik együtt Litter Nándorral, és meg vannak elégedve vele.
Szerettük volna megkérdezni Göndör Istvánt is a nagykanizsai üggyel kapcsolatban, de lapzártánkig nem tudtuk utolérni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.