Dobozi József rendőr dandártábornok az origo.hu internetes újsággal közölte: belső vizsgálatot indít, mert történhettek túlkapások az október 23-i tömegoszlatásnál. A Rendőrségi Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnoka a rendőrségi törvényre hivatkozott, amely kimondja, hogy a kényszerítő eszközöket csak addig lehet alkalmazni, amíg az el nem éri a célját. Mint hangsúlyozta, ez azt jelenti, hogy a földön fekvő, már harcképtelenné tett tüntetőt például nem szabad verni vagy rugdosni. Több fotón és felvételen látszott azonban, hogy október 23-án ennek az ellenkezője történt. A főtiszt kiemelte, hogy az esetleges túlkapásokban a parancsnokoknak is van felelősségük, ezért meg is teszik a szükséges intézkedéseket.
A Rebisz parancsnoka péntek este óta nem nyilatkozik a sajtónak, lapunk azonban újra megkereste. A tábornok közölte: továbbra sem mondhat semmit az ügyben.
Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője a parancsnok nyilatkozatára reagálva olyan „tényfeltáró vizsgálatról” beszélt, amely az esetleges szakmai hibák, hiányosságok tisztázása érdekében indul. A szóvivő lapunknak azt is közölte: ha a tényfeltárás eredményeként konkrét személlyel szemben vélelmezik a mulasztást, az eset súlyától függően fegyelmit indítanak a rendőr ellen, vagy átteszik az ügyét az ügyészségre.
Mint a fénykép- és videofelvételekből ismert, október 23-án a sok esetben azonosító jelvény nélkül, símaszkban, csapaterőben fellépő rendőrség többek között ólmosbotokkal, kardlapozó lovasrohammal és fejmagasságban leadott lövésekkel támadt rá a tüntetőkre – köztük békésen demonstrálókra, egy katolikus papra és egy országgyűlési képviselőre –, akik közül többet gumilövedékkel és könnygázgránáttal fejen is talált. Információnk szerint két ember fél szemére megvakult, többen súlyosan megsérültek.
Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya ezek után úgy nyilatkozott: a tömegoszlatás során minden jogszerűen zajlott, belső vizsgálat nem indul, akinek panasza van, az forduljon az ügyészséghez.
A budapesti rendőrfőkapitány szóvivője az azonosítók hiányáról szólva közölte: azok leeshettek a járőrökről, a csapaterőben fellépő rohamrendőröknél pedig nem kötelező, hiszen a védőruhákról nincs jogi szabályozás.
Garamvölgyi László közölte: szeptember 27-én hozott intézkedést arról az országos rendőrfőkapitány, hogy a szolgálati jelvényt kötelező viselni a gyakorlóruhákon is, és ennek minősülnek a bevetési ruhák. Ez azonban úgysem látszott volna a tömegoszlatásnál viselt műanyag védőruhák alatt. Ezért a Rebisz parancsnoka javasolta, hogy a jövőben a sisakokon tüntessék fel a rendőrök azonosítási számát.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés