Nincs olyan ember, aki ne ismerné a fájdalmat, amely szerencsés esetben gyorsan vagy lassabban, de elmúlik. Rengetegen vannak azonban közöttünk olyanok, akik krónikus betegségük miatt folyamatosan szenvednek. Pedig lehet és kell is csillapítani – állítják a Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Reumabetegek Egyesületének munkatársai, akik holnap 10 órától a budapesti Danubius Thermal & Conference Hotel Heliában rendezik meg a fájdalom kezeléséről szóló orvos-beteg találkozót.
– Évek óta igyekszünk eloszlatni a daganatos betegségekről keringő tévhiteket, illetve megértetni, hogy a fájdalmat igenis lehet és kell csillapítani – mondta lapunknak Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. Hozzátette: az utóbbi időben egyre több krónikus fájdalomtól szenvedő ember kereste meg őket azzal: rendben van, hogy a daganatos betegek fájdalmát csillapítják, de mi lesz velük? A legelviselhetetlenebb fájdalmat a daganatos és a mozgásszervi – reumatológiai, gerinc-, illetve ortopédiai – betegségek okozzák, ezért a reumatológusok szakmai kollégiumával a liga egyezséget kötött: közösen tesznek a fájdalom ellen.
Mivel a terápia többféle szakember együttes munkájából áll, a holnapi találkozón ortopédusok, reumatológusok, belgyógyászok, ideggyógyászok, onkológusok, immunológusok, aneszteziológusok és jogászok tanácskoznak a betegekkel többek között a fájdalom mibenlétéről, csillapításának lehetséges módjairól, a különféle kezelésekről. A liga korábbi felmérése szerint öt évvel ezelőtt a rászorulók hetven százaléka maradt fájdalomcsillapítás nélkül, mára arányuk harminc százalék alá esett. Ám a reumatológiai és mozgásszervi eredetű fájdalmak csillapításában ennél rosszabb a helyzet, pedig az említett betegségektől szenvedők száma Magyarországon elérheti az egymilliót.
A krónikus beteg közvetlen kapcsolatba kerül a fájdalommal, amely minden tünet közül a legjobban gyötri, de nem tud mit kezdeni vele. Lerontja az életminőségét, még működő funkcióit, és hatására maradék motivációját is elveszíti arra, hogy küzdjön önmagáért – nyilatkozta lapunknak Cseuz Regina reumatológus-belgyógyász. Elmondta: van, aki már akkor is sikít és elájul, ha megvágja az ujját, más viszont mosolyogva tűri, hogy megcsapolják az ízületét. Azaz a fájdalom mindenkinél más, az orvos kezében pedig alig van olyan objektív mérce, amellyel erősségét mérni lehetne. A szakember szerint minden orvosnak alapvető feladata lenne, hogy a fájdalmat csökkentse. Ezt viszont csak a diagnózis megállapítása után és nagy pontossággal végezhetik el, mert akár életveszélyt is okozhat, ha a tüneti kezeléssel elfedik a baj okát.
A fájdalom csillapítása pedig időigényes feladat. Igen fontos, hogy a szakember és a beteg között jó kapcsolat legyen, hiszen csak így derülhet ki, hogy a mozgásszervi fájdalmának esetleg lelki oka van. A civilizációs ártalmak, a mozgásszegény életmód, a folytonos ülés fokozzák a fájdalom intenzitását, csillapítani főként sportolással lehet. Az utóbbi időben a szakemberek egyre inkább felismerik a sav-bázis egyensúly fontosságát, mert a szervezet savassága fokozza a fájdalmat.
Lényeges, hogy a beteg rendszeres képzéseken vegyen részt, amelyeken megtanulhat egyszerű, de hatásos praktikákat. Neki van a leginkább szüksége arra, hogy kiismerje saját testét, és tudja, mikor mit tehet azért, hogy csillapítsa fájdalmát – hangsúlyozta Cseuz Regina.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál