Tisztogat a szlovák külügyminisztérium

Neszméri Sándor
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ján Kubis szlovák külügyminiszter levélben szólította fel Szlovákia nagyköveteit, hogy amennyiben úgy gondolják, ők a politikai pártok jelöltjeiként kerültek pozíciójukba, november elsejéig mondjanak le. A Sme napilap értesülése szerint Kubis alapvetően a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) jelöltjeit szeretné leváltani. A magyarok esetében Bauer Győző akadémikusról (Törökország), Mészáros Alajos professzorról (Svédország) és Shill Istvánról (Svájc) van szó.
Az eljárást élesen bírálta Eduard Kukan, a Dzurinda-kormányok tapasztalt külügyminisztere. Kukan szerint „megalázó a pásztorlevél”, mert ha az új szlovák kormánynak, illetve a külügyminiszternek kifogásai vannak az érintettek munkájával kapcsolatban, a diplomácia vezetőjének teljes joga visszahívni őket. „Csak vállalni kell ennek a felelősségét” – szögezte le Kukan.
Berényi József – aki külügyi államtitkár volt a Dzurinda-kormány idején – arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a „politikai jelölteket a köztársasági elnök eleve igyekezett kizárni. Amikor tehát Kubis tisztogatni akar, áttételesen Ivan Gasparovic köztársasági elnök döntéseit is megkérdőjelezi”. Berényi „precedens nélküli eljárásnak” minősítette Kubis lemondásra felszólító levelét.
Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke viszont nem zárja ki, hogy feljelentik az MKP volt minisztereit. Slota sajtótájékoztatón jelentette be, hogy mélyreható ellenőrzéseket tartottak azokban a minisztériumokban, amelyeket korábban a magyarok irányítottak, „és bebizonyosodott, hogy súlyos pénzek elsikkasztására került sor”. Slota szerint november végéig konkrét bizonyítékokat hoznak nyilvánosságra, amit „büntetőjogi eljárás követ majd”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.