Bizottságosdi ezúttal ötmillióért

Kizárólag a kormány felkérésére és számára indít szakmai jellegű vizsgálatot az a bizottság, amelyet Gönczöl Katalin vezet, és ami a hivatalos bejelentések szerint a szeptember–októberi utcai erőszak hátterét vizsgálja majd ötmillió forintért – derült ki tegnap a testület parlamenti bemutatkozásán.

2006. 11. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvan napon belül akkor is köteles lezárni a vizsgálatot a bizottság, ha addig még nem fejeződtek be az erőszakos cselekmények elkövetői ellen folytatott nyomozások, illetve a rendőrség belső tényfeltáró vizsgálata. Arra a kérdésünkre, hogy a lezárt nyomozások és a rendőrségi vizsgálatok nélkül mit állapíthat meg a bizottság, Gönczöl Katalin közölte: a nyomozati anyagokról elkészült összefoglalók „reprezentálják majd azt a folyamatot”, amelyről a jelentésüket elkészítik a szakértők. A hivatalos megfogalmazás szerint egyébként a testület „feltárja az események történelmi hátterét, társadalmi előzményeit, jelenségeit és következményeit, vizsgálja a hatósági fellépés arányosságát, és értékeli az intézkedések alkotmányos, törvényes, illetve jogi kereteit”. Gyurcsány Ferenc kormányfő erről szólva a bizottság tegnapi ülése előtt leszögezte: „az lesz a jó végeredmény, amiben ők hisznek”.
A munkacsoport tagjai azonban Gönczöl Katalin bevallása szerint nem használhatnak például titkos anyagokat, nyomozati dokumentumokat, és nem foglalkoznak egyedi panaszokkal. A bizottság a tagok által írt tanulmányok, a rendőri szervek szakmai elemzései, a Legfőbb Ügyészség tájékoztatói, a sajtóban megjelent anyagok, az Alkotmánybíróság iratai, a nemzetközi jogvédő szervezetek elemzései és a civil szervezetek által bemutatott anyagok alapján készíti el a jelentését. Amikor arról kérdeztük az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium által pénzelt testület tagjait, nem tartanak-e attól, hogy Gyurcsány Ferenc a felelősségének leplezésére használja majd az általuk elkészített jelentést, azt a választ kaptuk: a politikai színkép minden szereplője felelős lehet a kialakult helyzetért, de a bizottság a tényeket vizsgálja, és nincs semmilyen prekoncepciója. Gönczöl Katalin elmondta, hogy Bökönyi István nyugalmazott rendőrtábornok nem vállalta a testületben a munkát, mivel az a cég őrizte az MTV székházát, amelynek alkalmazottja. Megtudtuk, Bökönyi az In-Kal Security stratégiai igazgatója lett februártól, ezért érdekes, hogy miért kérték fel. Emlékezetes, az In–Kal Security a kormány megbízásából részt vett az október 23-i rendezvények biztosításában is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.