Horgászstégek százai, a tó nádasainak védelméről szóló törvényt súlyosan sértő, fából és fémből eszkábált privát bejáró és több ezer csónakkikötő-pózna éktelenedik még mindig a Balatonban. Holott már évtizedek óta jogszabály írja elő, hogy október végéig minden szezonális építményt ki kell venni a vízből. A horgászleshelyeket és a közvetlen vízparti ingatlanok szabálytalanul épített bejáróit ugyanis a tó jege darabokra szaggatja, a maradványok pedig a tavaszi olvadás után veszélyeztetik a kifutó csónakokat, hajókat, illetve az esetleg stégroncsba ütköző szörfözőket.
Ma indul a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság siófoki kikötőjéből a Vízvédelem nevű teherhajó, és megkezdi a tóban hagyott tárgyak kiemelését.
– A múlt héten még egy utolsó ellenőrzést tartottak a partőreink, és elkészítették a térképpel illusztrált jelentésüket. Így már tudjuk, hova kell mennie a Vízvédelemnek – mondta el lapunknak Hanga Csaba, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség helyettes vezetője. Szállítási és tárolási költséget kell fizetnie annak, akinek elszállítják a stégjét, emellett szabálysértési bírságot is kirónak rájuk. Az elhagyott stégek és bejárók néhány hetes türelmi idő után a siófoki MÉH-telepen végzik.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le