Sötét égbolt rezervátum

A magyar diákok hetente csaknem ötezerszer kattintanak rá a fényszennyezés hatásával foglalkozó Globe at Night szervezet világhálós oldalára, miközben a felnőtt-társadalom jó része még csak nem is ismeri a sötét égbolt vagy a fényszennyezés kifejezéseket. A környezetvédők, az univerzum titkait kutatók és az elektromos árammal gazdálkodók viszont figyelmeztetnek: jól felfogott érdekünk a fölöttünk lévő légkör sötétítése. Az első lépés a zselici sötét égbolt rezervátum létrehozása lehet.

2006. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fényszennyezés az esti égbolt mesterséges fényforrásokkal történő megvilágítása, a reklámfények, a helytelenül megtervezett vagy kivitelezett közvilágítás vagy a különböző terek és intézmények díszkivilágítása – hangzott el a definíció egy közelmúltban rendezett pécsi konferencián. Ezen a résztvevők – főként környezetvédők és csillagászok – sorra vették a civilizációs és csillagászati problémák egész sorát kiváltó fényszennyezési tapasztalatokat, egyszersmind elhatározták: a Kaposvártól délre elterülő és Baranyába is átnyúló, viszonylag háborítatlan, és csodálatos látványt nyújtó Zselicben létrehozzák az ország első sötét égbolt rezervátumát.
A nem mindennapi ötletet felvető Kolláth Zoltán csillagász, a Magyar Csillagászati Egyesület elnöke a fényszennyezés riasztó hatásával kapcsolatban egyebek közt arra figyelmeztetett: ha ilyen ütemű lesz a levegő szennyezése, akkor 2025-re szabad szemmel csak a Hold és néhány csillag lesz látható az égbolton. – Az emberiség évente dollármilliókat költ éjjeli világításra, fényreklámokra, ám ezek következményeként lassan eltűnik a Tejút látványa – figyelmeztetett Kolláth Zoltán, akit a minap már munka közben, a Zselicben értünk el, és arról kérdeztük: kik a legfontosabb szövetségeseik a sötét égbolt rezervátum megvalósításában. Mint elmondta, elsősorban a Duna–Dráva Nemzeti Park munkatársai és a zselici falvak önkormányzati vezetői.
– A polgármesterekkel kell megértetni a program célját, környezetvédelmi és gazdaságossági hasznát. Ezért keressük fel a jelentős zselicségi települések, Bőszénfa, Gálosfa, Bárdudvarnok, Kadarkút önkormányzati vezetőit – mondta el lapunknak Kolláth.
A sötét égbolt akció lényege mindenekelőtt a tanulásban van. A Zselicben egy tanösvényt alakítanak ki, ez lesz az iskola, ahol a szakemberek elmagyarázzák és bemutatják a fényszennyezés káros környezeti hatását, és éjszakánként egy speciális megfigyelőállásból a csillagos égbolt vizsgálatára is lehetőséget teremtenek. Ám felhívják a figyelmet a parkok, a terek, a közutak megvilágításának, a középületek díszkivilágításának vagy a nyári Balaton-part magasba lövellő diszkófényeinek veszélyeire.
Emellett szabályozzák a fényerő-kibocsátását. Ez nem jelenti azt, hogy a falvaknak esténként sötétbe kell borulniuk, azt viszont igen, hogy az elavult lámpák ne zavarják a vadon állatait, madarait.
Az ígéretes programnak anyagi akadályai is lehetnek. Az egyik áramszolgáltató cég magát megnevezni nem kívánó szakembere szerint a szerény költségvetésből gazdálkodó önkormányzatoknak csak ritkán telik korszerű, sík burás, fényszennyezésmentes közvilágítást biztosító lámpatestsorokra. Egyébként pedig – ha jó a lámpatest – a legkevésbé a közvilágítás okoz fényszennyezést. A fő bűnös a díszkivilágítás, a fényreklám és a diszkók fénycsóvái.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.