Somogyban 2005-ben is az ipari üzemek jeleskedtek a szennyezőanyag-kibocsátásában: a levegőszennyezési bírság toplistájának élén a kaposvári Magyar Cukor Zrt. áll 7,3 millió forinttal, a dunántúli vízmű 4,7 millió büntetéspénzt fizetett a balatonlellei szennyvíztelep vízszennyezéséért, a Szenna Pack Kft.-nek 4,7 millió forintja bánta a légszennyezést, a Nagyatádi Cérnagyár 3,7 milliót fizetett a víz, a barcsi Dráva Faipari Művek pedig kétmilliót a levegő szennyezéséért. Kaposvárott az egyik lakótelepi fűtőmű légszennyezése szúrt szemet a zöldhatóság vizsgálóinak. A város melegét adó kazánház gázfogyasztása két év év alatt negyven százalékkal nőtt, így ennek tudható be a légszennyezés növekedése.
Az ipari szennyvízkibocsátók közül ugyancsak a Magyar Cukor kaposvári gyára vezeti a rangsort, ugyanakkor megdöbbentő, hogy a három dél-balatoni, a marcali, a kéthelyi és lellei szennyvíztelep is a megbírságolt vízszennyezők közé került. Ezzel kapcsolatban Jeszták Lajos, a dél-dunántúli zöldhatóság igazgatója lapunknak elmondta: a dél-balatoni szennyvíztelepek elöregedtek, korszerűtlenek. Nyáron nem bírják a nagy terhelést, ősztől tavaszig pedig nincs meg az a szükséges terhelés, amely a telepekben zajló biológiai folyamatokhoz elégséges lenne.
Hulladékgazdálkodási szabályszegéséért tavaly is fizetniük kellett az építőipari vállalkozásoknak, így például a Magyar Aszfaltnak Rt.-nek. Baranyában 2004-hez képest javulás történt a környezeti kultúrában. Míg 2004-ben a környezetterhelési bírság több mint száznyolcmillió forint volt, 2005-ben már harmincnyolcmillió. A bírságolási toplistát Baranyában a Mo-hácsi Farostlemezgyár Rt. vezeti tizenkétmillió forintos vízszennyezési büntetéssel, a beremendi mészüzem 5,5, az ottani cementgyár pedig 2,5 millióval került a lista élvonalába.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak