Skoda váltotta a hivatali Audit

Szívemmel, lelkemmel és szakmai meggyőződésemmel is szemben álló takarékossági döntéseket kellett hoznom, mert azt gondolom: nem viheti csődbe az új közgyűlés a negyvenhárom intézményt fenntartó megyei önkormányzatot – mondja Gelencsér Attila. A harmincnyolc éves somogyvári tanárt – aki a Fidesz somogyi kampányának sikere nyomán lett a megyei közgyűlés elnöke – többek között arról kérdeztük, mi az, amit másként lát és tesz, mint elődje, Gyenesei István.

2007. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üres a megyeháza melletti parkolóban a megyei közgyűlés elnöki autójának fenntartott hely. Csak nem váltak meg az elegáns Audi 6-ostól?
– De bizony eladtuk. Egyrészt azért, mert már száznyolcvanezer kilométer volt benne, másrészt, mert kétszer annyiba került az üzemben tartása, mint a helyette vásárolt Skodáé. És további takarékossági intézkedésekről is döntöttünk. Nem kell az önkormányzati hivatal minden főosztályvezetőjének külön karácsonyi és újévi üdvözlőlapot küldenie, írjunk partnereinknek egyet, és azt lássa el kézjegyével minden vezető. Bármennyire is fájt a keresztény lelkemnek, az idén elmaradtak az adventi fogadások. Korábban, a karácsony előtti napokon csaknem ezer embert látott vendégül ünnepi ebédre és ajándékozott meg a közgyűlés elnöke. Nemcsak a spórolás miatt mondtam nemet a fogadássorozatra, hanem azért is, mert az esemény két hete alatt az önkormányzat több köztisztviselője is csak a vendéglátással foglalatoskodott. Éppen akkor, amikor – év vége lévén – a hivatalban is több munka várt rájuk.
– Megválasztásakor azt ígérte: nem lesz tisztogatás a megyeházán, ám úgy tudjuk, történt néhány személyi változás. Megmaradt-e a Gyenesei István által létrehozott elnöki kabinet?
– Nem történt tisztogatás, de kabinet már nincs. Három új munkatárs kinevezéséről döntöttem, ám a helyüket még keressük. Megtörtént az önkormányzat szervezeti átvilágítása, így folyamatban van a hivatali munka ésszerűsítése is.
– Úgy tudjuk: egy friss állami számvevőszéki (ÁSZ) állásfoglalás az önkormányzat negyvenhárom intézményével kapcsolatban tesz megállapítást. Ez utóbbira drasztikus létszámleépítés lesz a válasz?
– Nem feltétlenül létszámleépítésen gondolkodunk, hanem elsődlegesen racionális működtetési intézkedéseken. Az ÁSZ-jelentés szerint is tarthatatlan, hogy például mind a negyvenhárom megyei intézménynek külön gazdasági vezetője van. Ehhez az intézményhálózathoz másfél évtized alatt senki sem nyúlt. Most ránk várnak a túlélésüket biztosító, az ésszerű és takarékos működtetést célzó, kétségtelenül fájdalmas döntések.
– Essék szó az MSZP-vel és a Somogyért Egyesülettel történő, heteken át tartó tárgyalássorozat eredményeként létrejött „közös kormányzásról” is! Sok kérdésben sikerült kompromisszumra jutniuk, de például a Somogyért nem szavazta meg a jövő évi költségvetést.
– Sajnálom, hogy egy pillanatra „kikacsintottak az együttműködésből”, de remélem, a költségvetés részleteinek tárgyalásakor vállalni fogják a közös felelősséget. Megjegyzem: a 2007. évi költségvetést ugyanazok készítették, akik Gyenesei István regnálása idején az ez évit.
– Elődje, Gyenesei István az alakuló közgyűlésen is segítséget ígért önnek, ennek ellenére úgy tűnik, nemigen nézi jó szemmel, hogy más ül a megye első emberének székében.
– Nem udvarias dolog az elődöt bántani, másrészt azért sem élezném az ellentéteket, mert a civil szervezettel is jó együttműködésre törekszem. Azt viszont minden tiszteletem ellenére meg kell jegyeznem, hogy a közszolgálati tévé egyik minapi műsorában Gyenesei István kissé „pontatlanul” fogalmazott. Azt mondta ugyanis: „önként állt fel”, ami köztudottan nem fedi a valóságot, és úgy beszélt a tisztességről meg a becsületességről, mintha az utódjára nem, kizárólag csak rá lenne jellemző. No de nézzük el neki ezeket a pontatlan fogalmazásokat! Velem is előfordult már az elmúlt két hónap során, hogy nem pontosan fogalmaztam.
– Túl egy sikeres, az ön szóhasználatával élve „leleplező kampányon”, miként látja a megye helyzetét és jövőjét?
– Azért tartom utólag is leleplezőnek a kampányunkat, mert az rávilágított Somogy megye aggasztó gazdasági állapotára, ráirányította a figyelmet az elhallgatott súlyos gondokra. Most tehát az a kérdés: mereven ragaszkodunk-e a politikai, ideológiai elveinkhez, és hagyjuk, hogy súlyos helyzetbe került megye maradjunk, vagy összefogással változtatunk a jelenlegi helyzeten? Elsősorban arra törekszem, hogy legyen munkájuk, biztos megélhetésük a városban és a faluban élő somogyiaknak
– Segíti-e Gelencsér Attila és az új megyei vezetés munkáját a több mint másfél évtizedes önkormányzati vezetői tapasztalatú Szita Károly és csapata?
– Természetesen segítenek, de nem telepszenek rám. Ha hívom őket, jönnek, a kéréseimet készségesen tejesítik. Úgy tudom, a kaposváriak többsége örült annak, hogy a megyében is fideszes választási győzelem született, valamint hogy a rendszerváltás óta először „politikai kézfogó” történt a város és a megye vezetése között.

A születésnapját ünnepli Somogy. Tegnap látványos katonai tiszteletadással a megyeháza előtt felvonták Somogy zászlaját, s ezzel megkezdődött az 509 éves „Somogyország” születésnapi rendezvénysorozata. II. Ulászló király 1498-ban – a vármegyék közül elsőként – adományozott megyecímert Somogynak. Erre emlékeznek ma a díszvendég Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke jelenlétében a Somogyjádon sorra kerülő ünnepi közgyűlésen. Tegnap közéleti konferenciát rendeztek a megyeházán, amelyen mások mellett Korzenszky Richárd tihanyi perjel, Romsics Ignác történész fejtette ki gondolatait. (G. J. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.