Napokban írják alá a kaposvári egyetem és az ORFK szakemberei azt a megállapodást, amelynek értelmében megmenekülhet a híres somogysárdi rendőrménes. A kiképzést ugyanis átveszi a Pannon Lovasakadémia.
Tavaly év végén még arról adtunk hírt, hogy veszély fenyegeti a lovasbázis megmaradását. Az ORFK ugyanis azt javasolta Petrétei József rendészeti miniszternek, hogy határozzon a somogysárdi központ jövőjéről. A nagy múltú kiképzőtelep ugyanis évi százötvenmillió forintos veszteséget jelent a rendőrségnek. Arra kértek választ, hogy érdemes-e egyáltalán fenntartani a nagy költséggel működő bázist.
Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója a múlt év végén felvetette a lovasrendőr-képzés helyének esetleges megváltoztatását is. Elképzelhetőnek tartotta, hogy ezt a feladatot átvenné a főváros Mosonyi utcai lovastelepe.
Mostanában azonban bizakodók a somogysárdiak. Jó ütemben folynak ugyanis azok a tárgyalások az ORFK és a Kaposvári Egyetem vezetői között, amelynek értelmében a Pannon Lovasakadémiához kerül a ménes.
Vétek lenne veszni hagyni az 1953-ban létrehozott somogysárdi lovasközpontot, a kiépített infrastruktúrát, s az évtizedeken át felhalmozott szakmai tudást – véli a lovasakadémia ügyvezető igazgatója, Seregi János.
A sárdi ménes tulajdonosa a magyar kincstár, kezelője jelenleg az Országos Rendőr-főkapitányság. Nemcsak az ország, de Somogy lovasmúltjában is jelentős értéket képvisel. Tehát a kincstárnak, a rendőrségnek és a lovasakadémiának közös szakmai érdeke a kiváló vérvonalú hátasokból álló ménes egyben tartása. Ezért kezdeményezték a szakemberek, hogy maradjon a megyében.
Seregi János ugyanakkor hangsúlyozta: egyáltalán nem közömbös, hogy megmarad-e a munkahelye annak a csaknem félszáz dolgozónak, akik a központban keresik kenyerüket. Somogyban ugyanis az országos átlagnál jóval magasabb a munkanélküliség, különösen a kisebb falvakban nehéz állást találni. A megállapodás eredményeként tovább bővül a Kaposvári Egyetemhez tartozó Pannon Lovasakadémia tevékenységi köre, hiszen lovasrendőr-képzés is lesz az intézményben.
Az elmúlt években többször is szóba került a több mint fél évszázados múltra visszatekintő ménes felszámolása, illetve privatizációja, ám eddig sikerült állami tulajdonban egyben tartani. A telep fennállása óta nemcsak hazai rendvédelmisek kaptak itt szakmai kiképzést, hanem külföldi, többek között horvát határőrök is. Nem beszélve arról, hogy a somogysárdi állatok kiváló versenylovak, fényes győzelmeket arattak például az ügetőn. Mostanában azonban évente csak nyolc-tíz új rendőrlóra van szükség, ezért vált gazdaságtalanná a lovaskiképző fenntartása, s ezért javasolták a ménes felszámolását.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál