Megmenekül a somogysárdi ménes

Már csak az aláírás és a pecsét hiányzik arról a megállapodásról, amelynek köszönhetően megmenekül az Országos Rendőr-főkapitányság somogysárdi rendőrménese. A kaposvári universitashoz tartozó Pannon Lovasakadémia ugyanis befogadja azt a száztíz lóra zsugorodott, ám ma is jó hírű ménest, amelynek sorsa veszélybe került.

2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napokban írják alá a kaposvári egyetem és az ORFK szakemberei azt a megállapodást, amelynek értelmében megmenekülhet a híres somogysárdi rendőrménes. A kiképzést ugyanis átveszi a Pannon Lovasakadémia.
Tavaly év végén még arról adtunk hírt, hogy veszély fenyegeti a lovasbázis megmaradását. Az ORFK ugyanis azt javasolta Petrétei József rendészeti miniszternek, hogy határozzon a somogysárdi központ jövőjéről. A nagy múltú kiképzőtelep ugyanis évi százötvenmillió forintos veszteséget jelent a rendőrségnek. Arra kértek választ, hogy érdemes-e egyáltalán fenntartani a nagy költséggel működő bázist.
Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója a múlt év végén felvetette a lovasrendőr-képzés helyének esetleges megváltoztatását is. Elképzelhetőnek tartotta, hogy ezt a feladatot átvenné a főváros Mosonyi utcai lovastelepe.
Mostanában azonban bizakodók a somogysárdiak. Jó ütemben folynak ugyanis azok a tárgyalások az ORFK és a Kaposvári Egyetem vezetői között, amelynek értelmében a Pannon Lovasakadémiához kerül a ménes.
Vétek lenne veszni hagyni az 1953-ban létrehozott somogysárdi lovasközpontot, a kiépített infrastruktúrát, s az évtizedeken át felhalmozott szakmai tudást – véli a lovasakadémia ügyvezető igazgatója, Seregi János.
A sárdi ménes tulajdonosa a magyar kincstár, kezelője jelenleg az Országos Rendőr-főkapitányság. Nemcsak az ország, de Somogy lovasmúltjában is jelentős értéket képvisel. Tehát a kincstárnak, a rendőrségnek és a lovasakadémiának közös szakmai érdeke a kiváló vérvonalú hátasokból álló ménes egyben tartása. Ezért kezdeményezték a szakemberek, hogy maradjon a megyében.
Seregi János ugyanakkor hangsúlyozta: egyáltalán nem közömbös, hogy megmarad-e a munkahelye annak a csaknem félszáz dolgozónak, akik a központban keresik kenyerüket. Somogyban ugyanis az országos átlagnál jóval magasabb a munkanélküliség, különösen a kisebb falvakban nehéz állást találni. A megállapodás eredményeként tovább bővül a Kaposvári Egyetemhez tartozó Pannon Lovasakadémia tevékenységi köre, hiszen lovasrendőr-képzés is lesz az intézményben.
Az elmúlt években többször is szóba került a több mint fél évszázados múltra visszatekintő ménes felszámolása, illetve privatizációja, ám eddig sikerült állami tulajdonban egyben tartani. A telep fennállása óta nemcsak hazai rendvédelmisek kaptak itt szakmai kiképzést, hanem külföldi, többek között horvát határőrök is. Nem beszélve arról, hogy a somogysárdi állatok kiváló versenylovak, fényes győzelmeket arattak például az ügetőn. Mostanában azonban évente csak nyolc-tíz új rendőrlóra van szükség, ezért vált gazdaságtalanná a lovaskiképző fenntartása, s ezért javasolták a ménes felszámolását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.