Évekig várnak kutyára a vakok

Kényszerűségből a korábbi tízezerről harmincezer forintra emelte a vakvezető kutyát igénylők hozzájárulásának összegét a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége. A rászorulóknak évekig kell várniuk, amíg hozzájuthatnak a mindennapjaikat segítő társhoz. A Vakvezetőkutya-kiképző Iskolák Világszövetségének javaslatára 1994 óta április 27-e a vakvezető kutyák világnapja.

2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon két-három éves várakozás után juthatnak vakvezető kutyához azok, akik úgy gondolják: megkönnyítheti életüket egy különlegesen kiképzett társ. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) kutyakiképző iskolájában évente 20-25 kutyát nevelnek, a várólistán jelenleg 90 rászoruló szerepel. A hivatalos adatok szerint 20-30 ezer vak ember él hazánkban, közülük 120-nak van vakvezető kutyája.
Egy állat kiképzése hat-nyolc hónapig tart, és körülbelül egymillió forintba kerül – közölte Vasteleky-Einbeck Péter, az iskola vezetője. Elmondta: a tetemes költséget az MVGYOSZ állja, annak ellenére, hogy hosszú ideje változatlan öszszegű állami támogatásból gazdálkodik, miközben kiadásai megugrottak. Az igénylők eddig tízezer forintért juthattak a kutyához, április elsejétől azonban a szövetség kénytelen volt 30 ezer forintra emelni a hozzájárulást. A kiképzést segítő Somlai Angyalka Alapítvány a terheket enyhítő kompenzációs programon dolgozik, hogy méltányossági alapon mérsékelhessék az árat, vagy fizetési könnyítést kaphassanak a rászorulók.
A szociális tárca most jutott el oda, hogy a kutyák kiképzését pályázatokkal segítse: az alapítvány és a vakok szövetsége nemrégiben öt-öt millió forintot nyert, ez az összeg húsz eb oktatásához jelenthet hozzájárulást. Vasteleky-Einbeck hozzáfűzte: jelenlegi körülményeik között évi 20-25 kutyánál többet nem tudnak kiképezni. Többre csak akkor lenne módjuk, ha fejleszthetnék az infrastruktúrát, több szakembert fogalkoztathatnának, és lenne elegendő helyiség a gazdáknak szervezett átadó tanfolyamokhoz. Ily módon a két-három éves várakozási idő helyett akár fél év alatt is látó segítőhöz juthatnának a vak emberek.
A csepeli telepen négy oktató dolgozik, mindegyikük négy-öt kutyával foglalkozik. Az iskola tenyésztőprogramjában született golden és labrador retrievereket két hónaposan választják el az anyjuktól, majd 10-12 hetes korukban szigorú válogatáson esnek át. Az élelmesek, jó idegzetűek nevelőcsaládokhoz kerülnek, ahol tizenkét hónapos korukig gondoskodnak róluk. Ez idő alatt ingergazdag környezetben nevelik őket, és megismerhetik az embereket, hozzászokhatnak a közlekedési eszközökhöz, a nagyvárosi, vidéki környezethez. Egyévesen az állatok újabb válogatáson esnek át, majd kezdődhet a kiképzés. A kutyát engedelmességre nevelik, de ezzel együtt arra is, hogy ne fogadjon szót, ha a társa nem jól ítéli meg a helyzetet. Így például nem kerülheti ki a leeresztett sorompót, nem léphet le a járdáról, ha autót lát közeledni, vagy megtorpan, ha szintkülönbséget vagy akadályt vesz észre. A hat-nyolc hónapig tartó kiképzés után következik a kutya és az új gazda összecsiszolódása: két hétig együtt laknak, és naponta gyakorolnak, míg a gazda is megtanulja segítője jelzéseit. Végül a kiképző segítségével együtt keresik meg a számukra legjobb útvonalakat. Utógondozásra mindig szükség van, az alapítvány munkatársai rendszeresen látogatják az új párost, és szükség esetén felfrissítik a kutya reflexeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.