Háborgó települések

Vereséget szenvedtek az ÁPV Zrt.-vel szemben a balatoni hajózási részvények kisebb, 48,99 százalékos csomagjának megszerzéséért folytatott harcban a tóparti önkormányzatok. A többségi tulajdonos huszonkét önkormányzat azóta reménykedett a hajóstársaság egy kézben maradását szavatoló kisebbségi részvénycsomag megszerzésében is, hogy a kormány 2003-ban kimondta: értékesíteni kell a hajóscégben lévő állami részesedést. Ezek után félő, hogy zavarok léphetnek fel a közszolgáltatásként végzett (menetrendi) balatoni hajózásban – vélekednek a hajókikötővel rendelkező balatoni önkormányzatok vezetői.

2007. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsőként bennünket, a többségi tulajdonosi körbe tartozó balatoni önkormányzatokat illett volna megkérdezni: ha már térítés nélkül nem kaphatjuk meg, menynyit adnánk a Balatoni Hajózási Zrt. kisebbségi részvénycsomagjáért – reagált az ÁPV Zrt. múlt pénteki döntésére Balázs Árpád, a Balatoni Szövetség (BSZ) elnöke, a hajósrészvények többségével rendelkező tóparti önkormányzatok képviselője. A limitáras, nyílt, egyfordulós pályázat kiírása az exprivatizátor Suchman Tamást, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) szocialista elnökét is meglepte, aki lapunk kérdésére leszögezte: amíg élvezi a huszonkét önkormányzat bizalmát, harcolni fog a kisebb részvénycsomag Balatonnál maradásáért.
Horváth Gyula, a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója a múlt ősszel lapunknak arról beszélt, hogy az állami kézben lévő részvénycsomag megvételére a menedzsment és az önkormányzati oldal három alternatívát dolgozott ki: az első a térítésmentes eladás, a másik a közhasznú hajózási és a vitorláskikötői-turisztikai célú üzletág szétbontásával történő értékesítés – amely egyébként a vezérigazgató szerint nem lenne lehetséges –, a harmadik pedig egy értékbecslésen alapuló, az önkormányzatok részéről történő vételi ajánlat. Horváth Gyula akkor azt mondta: miután az ötvenegy százalékos részvénycsomag tulajdonba adását illetően sem volt politikai vita az üdülőrégióban, s a kisebb részvénycsomag megszerzésének előnyeit is kezdettől fogva azonosan látják a régió kormánypárti és ellenzéki képviselői és a politikusok, érthetetlen számára az értékesítés késlekedése.
Az újabb állami részvénycsomag eladásának előzményéhez tartozik, hogy a 2006. évi választások előtt Veres János pénzügyminiszter úgy látta: támogatható a közszolgálati tevékenység (menetrendi hajózás) részvénycsomagjának térítésmentes átadása, az ugyanis nem sért semmiféle érdeket.
Mindezek után felháborítónak tartják az ÁPV Zrt. döntését a többségi tulajdonos tóparti önkormányzatok, és érdekképviseletük, a Balatoni Szövetség vezetői is hangsúlyozzák: nem ezt várták a már évek óta tartó tárgyalásoktól, ígéretektől. – Rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezzük, s nem kizárt: visszahívjuk a Balatoni Hajózási Zrt. igazgatóságából és a felügyelőbizottságából az önkormányzatok képviselőit – mondta újságíróknak Balázs Árpád.
Suchman Tamástól megtudtuk: a hét közepén találkozik az ÁPV Zrt. elnökével, s a tárgyalás eredményéről pénteken tájékoztatja az érdekelt önkormányzatokat és a hajóstársaság menedzsmentjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.