Afrikai harcsa a tóban

Teljes körű halkínálattal várja az üdülési szezon horgászait a Balatoni Halászati Zrt. A tó déli partjának öt halastavát már május elején megnyitották, s idén – a Balatonnál első alkalommal – afrikai harcsát is foghatnak a látogatók. A pettyes busát itthon dolgozzák fel, az angolnát Nyugat-Európába exportálják.

2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az őshonos apró és a nemes halakon kívül 4–6 ezer tonna busa és 600 tonna angolna lehet a Balatonban. Ám az áruházláncokon és más üzleteken keresztül is jelentős mennyiségű élő és feldolgozott élelmiszert kínál a Balatoni Halászati Zrt. – tájékoztatta lapunkat Kiss György Károly, a társaság vezérigazgatója. Hozzátette: néhány éve azonban a korábbinál is nagyobb figyelmet fordítanak a horgászturizmusra, ezért a déli parton öt horgásztó várja a csendes hobbi megszállottjait. – Balatonlelle–Irmapusztán, Buzsákon és Fonyódon már tíz napja megkezdtük, hamarosan Siófok–Törekiben és Szárszón folytatjuk az afrikai harcsa telepítését. Bizonyára sokakat vonz ide ez a szeptember közepéig fogható, egy-három kilósra megnövő faj – vélekedett a vezérigazgató.
Kiss György Károly kérdésünkre elmondta: miközben évek óta igyekeznek kielégíteni a horgászok és a hazai vásárlók igényeit, továbbra is fontosnak tartják a halexportot. Angolnakivitelből évenként több száz millió forintos bevételük származik, és a feldolgozott busa is egyre keresettebb hazánk és a kontinens boltjaiban.
Szomorú azonban, hogy miközben gyönyörűen tiszta a tó, egyes biológusok mérgezett Balaton-vízről és rendkívüli halpusztulásról nyilatkoznak. – Pedig idén sem volt nagyobb a halelhullás a szokásos tíz-tizenöt százalékosnál – szögezte le Kiss György Károly.
– A megalapozatlan kijelentések ártanak a halexportnak. A minap azzal küldték vissza egyik szállítmányunkat, hogy mérgezett vízből származik. Hivatalos igazolást kellett kérnünk, hogy toxikus anyagoktól mentes a Balaton vize.
Elismeri azonban, hogy a hazai fejlesztésű kisméretű, balatoni hulladékgyűjtő jármű, a „kukás hajó”, idén már nem fut ki a tóra. – Sokba kerül az egyébként ügyes és hasznos kishajó üzemeltetése, de nem a halgazdaság dolga, hogy összeszedesse fürdőzők, csónakázók, vitorlázók vízbe szórt szemetét. Az elhullott kopoltyúsokat mi begyűjtjük, de a sörösüvegek, a műanyag palackok, a cigarettásdobozok összeszedése nem feladatunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.