Nem lehetnek gyakori látogatók Göllében az újságírók. Erre engedett következtetni a falu első emberével tervezett, ám a polgármester ellenállása miatt elmaradt beszélgetésünk. Kovács Ernő ugyanis nem volt hajlandó rövid helyzetelemzést adni a már hetekkel ezelőtt hivatalosan bejelentett iskolamegszüntetés helyzetéről, ehelyett azt hajtogatta: jöjjünk vissza egy hét múlva, akkor majd mond valami fontosat. Hozzátette: a Gölléről szóló írásunk megjelenése előtt tudni szeretné, hogy mit mondanak az iskolabezárásról a falubeliek.
– Mindig is volt itt iskola, szép, nagy, jól felszerelt épületben tanítottak bennünket. Nem értem, de mások sem, miért kell most hirtelen megszüntetni – mondja az ötven év körüli Deres István, akit a falu jeles szülötte, Fekete István író múzeuma előtt szólítottunk meg.
– Elvárnák, hogy naponta az innen tizenöt kilométerre lévő, negyedik faluba, Taszárra utazzanak a kilenc-tíz éves gyerekek. Akinek esze, meg módja volt, már elköltözött Kaposvárra, és a tehetősebbek most is majd oda utaztatják a gyereküket – mondja az egyik fiatal asszony. – Igazgatóként, az önkormányzat alkalmazottjaként nem, de magánemberként elsírhatom és elpanaszolhatom a bánatomat – fogad a Fekete István Általános Iskola igazgatói szobájában Opper Lajosné. – Nincs elfogadható magyarázat az iskola megszüntetésére, ami a felsősök Taszárra utaztatásával jár. Százharmincöt tanulót és tizenhat tanítót, tanárt érint a döntés. Szeptember elsejétől negyvenhat alsós diákunk és négy nevelő marad Göllében. Kollégáim – egy nyugdíjba vonuló kivételével – az utcára kerülnek – sorolja az igazgatónő.
– Mi is felháborodással fogadtuk a döntést az iskola megszüntetéséről, és elvártuk volna, hogy a polgármester úr idejöjjön, és itt mondja el: Gyerekek, jövőre Taszárra jártok. Voltak olyan felsősök, akik már félévkor itt hagyták az iskolát, és most egy kaposváriban folytatják – mondja a hetedikes Somodi Andrea, aki attól tart: ha bezárják az intézményt, elbomlanak a göllei iskolában szövődött osztálytársi, baráti kapcsolatok.
– Értékes magyar falvak egész sorát ítéli pusztulásra Hiller István és Gyurcsány Ferenc. Mint egykori göllei diák kimondhatatlanul fájlalom, hogy Fekete Istvánnak, a Bogáncs, a Csí, a Kele, a Vuk, a Tüskevár, a Zsellérek és még vagy harminc, ma is töretlenül népszerű könyv szerzőjének szülő- és nyughelye is a falurombolás áldozata lesz. Hogyan juthattunk oda, hogy amíg Klebelsberg kultuszminisztersége idején a Gölle melletti pusztákon, Inámban és Hetényben is volt iskola, most a körzeti iskolát is be kell zárni? Ha már a kormány közömbös, mondhatnánk tudatosan és tervszerűen faluromboló, vajon megtett-e a göllei önkormányzat mindent az iskola megmentéséért? – sorolja aggályait Bodó Imre, a Fekete István Kulturális Egyesület elnöke.
Gölle egy a csaknem tizenöt megszüntetésre ítélt somogyi iskola közül. Kétségtelen: művelődéstörténeti jelentősége, elsősorban Fekete István szülő- és nyughelye, valamint a harmincas-negyvenes évek kiváló énekesnője és filmszínésze, Rácz Vali Gölléhez kötődése folytán fájdalmasabb az, ami a falura vár – vélekednek a történtekről a somogyi megyeházán.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak