Mától drágul a baromfihús

Kilónként harminc-negyven forinttal drágábban adják mától a kereskedőknek a baromfihúst a vágóhidak – tájékoztatta lapunkat Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke. Az érdek-képviseleti vezető szerint az áremelésnek több oka van: az energia- és takarmányköltségek évek óta tartó emelkedése mellett az is, hogy a brazíliai baromfipestis miatt eltűnt az olcsó dél-amerikai áru, és hiány van a piacon.

2007. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogyasztók számára kellemetlen hír előzménye, hogy a tavalyi madárinfluenza-pánik következtében csökkent a hazai baromfihús iránti kereslet, jóval olcsóbbá vált a csirke- és a pulykahús ára, ugyanakkor visszaesett a tartási kedv. A termelés visszafogása Európa-szerte meglehetősen jelentős volt: 30–40 százalékkal kevesebb baromfitermék került piacra. Bár a kereslet a riadalom lecsengése után visszaállt a korábbi szintre, az alacsony árak egy ideig nem változtak, mert a kereskedelem – leginkább a nagy áruházláncokon keresztül – az Európában hiányzó mennyiséget olcsó brazil csirkével pótolta. A mostani fordulat oka, hogy a dél-amerikai kontinensen nemrégiben baromfipestis tört ki, így az európai piacról kiesett évi 280–300 ezer tonnás mennyiséget nem lehetett azonnal máshonnét pótolni.
*
A keresleti piac kialakulását jelzi, hogy a Magyarországról korábban nemigen vásárló angol, holland, lengyel, olasz és cseh kereskedők is megjelentek a hazai feldolgozóknál, kiszállítható áru felől érdeklődtek. Ezzel párhuzamosan egyes nagy áruházláncok pultjairól átmenetileg eltűnt a baromfihús. Bárány László ennek tudja be, hogy a múlt hét végén bejelentett termelőihúsár-emelést vita nélkül tudomásul vették a magyar piacot döntően befolyásoló hipermarketek.
A terméktanács elnöke szerint tartósan számolhatunk a baromfitermékek drágulásával, mert a termelés költségei várhatóan tovább emelkednek. Különösen a takarmányárak növekedése jelenthet árfelhajtó erőt, aminek oka, hogy a nagy gabonatermelő országok kukorica- és búzavetései komoly természeti csapásokat szenvedtek.
A nagy gabonaexportőrök közül az Egyesült Államok leállította a szállításokat, és hasonlóan járt el Ukrajna is. Előbbi azért, mert a kukoricát a tengerentúlon ma már egyre inkább az ottani bioenergia előállításában használják fel, keleti szomszédunknál pedig attól tartanak, hogy nem tudják biztosítani az ország gabonaszükségletét. Mindezek miatt a gabona világpiaci ára egy év alatt 30–40 százalékkal emelkedett, aminek következtében növekednek a takarmányárak is.
– Fokozza a magyar baromfihús-előállításnál tapasztalható nehézségeket, hogy május elsejével megszűnt a hizlalás kilónkénti 9,50 forintos támogatása – amire országos szinten évi négymilliárd forintot fordítottak –, az agrártárca által javasolt új támogatási formát pedig még nem fogadta el az EU – állapította meg Bárány László.
A terméktanács elnöke szerint mindenképpen célszerű volna megtalálni azt a formát, amivel az ágazatot segíteni lehet, mert ezzel elő lehetne mozdítani a fekete gazdaság kifehérítését. Ha nem lesz megfelelő jövedelmük a baromfitartóknak, évente legalább 35–40 milliárd forintnyi adót és áfát nem tudnak majd befizetni a költségvetésbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.