Bebizonyosodott, hogy a lellei lídó nem szárazulat – miként a hatóság kezdetben nevezte a területet –, mivel a föveny nem változtatta meg a meder határvonalát, ezért nem kell megszüntetni – magyarázza az üdülőhely polgármestere. Kenéz István ugyanakkor elismeri: tavaly nyár óta a 15 ezer négyzetméteres szakasz tó felőli részéből 40 métert elmosott a víz. A hiányzó 13 ezer köbméter homokot rövidesen pótolják.
– Idén nemzetközi homoklabdarúgó- és homokröplabda-versenyekre alkalmas pályákkal bővült a strand. Emellett továbbra is várja a vendégeket a Balaton-part első, a Széchenyi-terv támogatásával épült örvénylő és úszómedencés élményfürdője – mondja a polgármester.
– A meder kezelőjeként támogatom a lellei kezdeményezést, ám egy részt vissza kell adni a tónak – figyelmeztet Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.
Harminc-negyven éve a tóparti strandok többsége homokos volt, később körbekövezték a meder szélét. Most újra homokosítanák az önkormányzatok, csakhogy az arra alkalmas, szántódi anyagból egy fürdőszakasz kialakítása legalább 30-40 millió forintba kerül. Ráadásul két-három évenként pótolni kell az elmosott talajt.
Az elmúlt évek munkálatai nyomán Balatonboglár is gazdagodott. Tizenhat évi várakozás után, 800 millió forintos beruházással elkészült a Balaton déli partjának legszínvonalasabb szabadidőközpontja. A nemzetközi versenyek lebonyolítására is alkalmas tornacsarnokot és uszodát szombaton avatta fel Gráf József fölművelésügyi miniszter.
Aggódik a NATO Szijjártó Péter szuverenista beszéde miatt