Iszonyatosan nagy tempót diktált magának a Fidesz–MSZP–Somogyért Egyesület alkotta koalíció, nyolc hónap alatt ugyanis tíz közgyűlést tartottak. – Csaknem kétszer anynyit, mint amennyit az önkormányzati törvény előír – mondja Gelencsér Attila (Fidesz), aki a sors kegyeinek tulajdonítja, hogy volt ereje elvégezni azt, amit a múlt ősszel megyei elnökként vállalt.
Miközben személyes sikerének is tartja, hogy sikerült nagyobb konfliktusok és botrányok nélkül összefogni a közgyűlést alkotó három frakciót, kudarcként említi, hogy a volt megyei elnök, Gyenesei István vezette civil frakció, a Somogyért Egyesület nem kíván részt venni a felelősségteljes döntésekben, és az üléseken tartózkodásokkal gátolja a változás- és válságmenedzselő törekvéseket.
– Hogy mi lett volna, ha megfogadjuk a Somogyért javaslatait? Állítom, összedőlt volna a költségvetés – fogalmazott az elnök a megyei közgyűlés legutóbbi ülésén. Gelencsér Attila korábban azért is élesen bírálta elődjét, mert az regnálása idején – kellő előrelátás nélkül – sok önként vállalt feladatot fogadtatott el a közgyűléssel, s mert a megyei önkormányzat büdzséjéből csupán médiapolitizálásra százhetvenmillió forintot fordíttatott.
Felvetésünkre Gelencsér Attila elmondta: azzal, hogy Gyeneseit a közgyűlés nem választotta meg alelnöknek, nem sértették meg a szervezési, működési szabályzatukat, ugyanis a testület már a megalakulásakor nyilvánvalóvá tette: Gyenesei István, a Somogyért Egyesület elnöke nem lehet megyei alelnök.
Mint megírtuk, a Somogy Megyei Közgyűlés kétmilliárd forintos kötvénykibocsátással igyekszik kijutni a költségvetési mélyvízből. A testület így kénytelen lesz banki fedezetként felajánlani az eladó sorba kényszerült, négymilliárd forintra taksált fonyódligeti gyermektáborát.
Kérdésünkre, hogy mi indokolja a kötvénykibocsátás útján történő újabb hitelfelvételt, Gelencsér Attila megismételte a legutolsó közgyűlésen elmondottakat. Száznyolcvanötmilliós hiány jelentkezik az intézményeiknél, százmillió forint kifizetetlen számla tornyosult fel az önkormányzati hivatalnál, 300 millió forint szükséges az intézményektől és az önkormányzati hivataltól elbocsátott 371 dolgozó bérére, kétszázmillió pedig a kórház gyógyszertári beruházására. A Kaposi Mór Oktatókórházat – hogy az intézmény működőképes maradjon és fejleszthessen is – ez évben együttesen hatszázmillió forinttal támogatja a megyei közgyűlés. És nem hallgatható el az sem, hogy a korábbi évekhez képest a megye idén kilencszázmillió forinttal kevesebbet kapott a központi költségvetésből – sorolta a hiánylistát az elnök.
Gelencsér Attila szerint iszonyatosan nehéz megállítani, de még lassítani is a megye gazdaságának hanyatlását. A magyarországi megyék „jóléti rangsorának” végére süllyedt Somogy munkahelyteremtő befektetőket vár – évek óta eredménytelenül, egyre reménytelenebbül.
– Csupán enyhíti fájdalmunkat, hogy bár az év eleje óta meg kellett válnunk az önkormányzati hivatal és intézményei több mint háromszáz dolgozójától, Somogyban továbbra is a negyven intézményt fenntartó és négyezer embernek munkát adó megyei önkormányzat a legnagyobb foglalkoztató – mondta végezetül a közgyűlési elnök.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását