Mi lesz a fonyódligeti nagytáborral?

Teremi pajtás, aki huszonnyolc éven át irányította az egykori úttörőtábor munkáját, júniusban összecsomagolt, és nyugdíjba vonult. Mert mint mondta, nem szerette volna végignézni a „déli part Csillebérceként” emlegetett gyerektábor kényszer-privatizációját. Persze a fenntartó Somogy Megyei Közgyűlés sem jókedvében jelölte ki eladásra a megye legértékesebb ingatlanát, hanem mert nincs miből fedeznie a már igencsak megkopott faházas, sátras objektum felújítását, fejlesztését. Régi képét – nem kizárt – már csak az idei nyár végéig őrzi meg a ligeti üdülőparadicsom. Ám ha részben nem is, csak egészben lehet eladni, a somogyi gyerekek akkor sem maradnak balatoni tábor nélkül – ígéri Gelencsér Attila, a megyei közgyűlés elnöke.

2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltozást túlélte, de az önkormányzatokra nehezedő hét szűk esztendőt nem élné túl a Balaton déli partjának legnagyobb gyerektábora. A másfél kilométer hosszú, tizennyolc hektáros, közvetlen tóparti gyereküdülő, amelyben a csaknem három évtized során a kontinens tucatnyi országának több százezer fiatalja töltött el tíz-tizenkét vidám nyári napot, eladósorba került. A fenntartó Somogy Megyei Önkormányzatnak nincs fedezete a tábor működtetésére, tavaly óta támogatás nélkül „üzemel”, azaz önfenntartó a tábor. Az ott üdülő gyerekek napi háromezer forintos térítési díjából áll össze a költségvetése, amely jószerével csak az élelmezési és rezsikiadásokra, valamint a személyzet szerény bérére elegendő. Fénykorában nyaranként tizennyolc ezer fiatal táborozott Fonyódligeten, idén már csak tízezren töltenek el ott egy-egy hetet.
– Mivel a sátrak már igencsak „kiöregedtek” a táborozásból, eladnánk azokat – mutat az óriási tábor közepén sorakozó, úttörőtábori relikviákra Szegedi Ágnes, a tábor július 1-jén kinevezett igazgatója. – Sátrak nélkül a faházakban ezernégyszáz helyünk van, most 725-en vagyunk. Egyébként azt, hogy egyik napról a másikra nem lehetett véget vetni a sátoros táborozásnak, mi sem mutatja jobban, minthogy vannak olyan nosztalgiázó fiatalok, akik azt kérik, hogy a sátorban lakhassanak. Mi tehetünk? Ha a kísérő nevelőjük megengedi, rábólintunk.
A gyermeküdülő igazgatója, Szegedi Ágnes egyébként profi táboroztató, sőt „magasabb beosztású” úttörővezetői múltja is van. Ó volt 1984 és 1989 között Somogy megye úttörőtitkára. Amikor arról kérdeztem, miért éppen egy volt úttörősre esett a megyei közgyűlés fideszes elnökének a választása, azt válaszolta: kérdezzem meg az elnöktől. És hogy hány évet ad magának a tábor élén, rögvest rávágta: harmincat, mint az elődje, Teremi József.
– A magyarokon kívül most szlovák, cseh és német fiatalok üdülnek itt. Mivel a tábor sok minden mellett a sportpályáiról is híres, július utolsó két hetében főleg a labdajátékok megszállottjai foglalják el a faházakat. De jönnek majd a művészeti szaktáborosok is: július elején egy ukrán fiúkórus is vendégünk volt, és mint mindig, erdélyi magyar fiatalokat is várunk – mondja Szegedi Ágnes. Majd mint aki egészen biztos abban, hogy nem adják el a ligeti tábort, vagy nem kényszerül a fenntartó nagyon kicsire zsugorítani a területét, az „álombeli teveiről” kezd beszélni.
– Lássuk inkább a valóságot – szakítom félbe, nézzünk be egy altáborba!
– Markóné Gyarmati Mária vagyok, a balassagyarmati Dózsa György Általános Iskola tanára – nyújtja a kezét az észak-magyarországi gyerekcsoport vezetője. Megtudom tőle, hogy huszonnyolc év óta minden nyáron Fonyódliget a balatoni táborhelyük. – Egész évben erre az egy hétre készülnek a gyerekek, a ligeti nyaralásra teszik félre a karácsonyra, névnapra, születésnapra, első áldozásra kapott vagy a húsvéti locsolkodáson begyűjtött pénzt. Az egyhetes nyaralás a szülőknek 25-30 ezer forintjába kerül. Jönnek szegény és jobb módú családok gyerekei is. A szegény családok mifelénk úgy gondolkodnak: ha nekik nem, legalább a gyerekeiknek legyen része balatoni nyaralásban. A tehetősebb családok gyerekei pedig egy nyáron több helyre is eljutnak. Így ide, Fonyódligetre is.
– Mindennel elégedettek vagyunk, ízletes és bőséges a koszt, jó a Balaton vize, csak a focipályák talaja keményebb az ideálisnál – mondja a nyolc-tíz éves labdarúgó-palánták egyik edzője, Véber Miklós. – Kétszáz sportoló fiatalt hoztunk ide a budapesti Láng Sportegyesületből. Körülnéztünk az országban és itt a Balatonnál, és úgy találtuk, Fonyódliget a legalkalmasabb a napi két edzéssel járó sporttábor céljaira. A mi gyerekeinknek harminckilencezer forintba kerül az egyhetes tábor. Azért drágább, mert a magasan kvalifikált edzőket is meg kell fizetnünk.
– Nem eladni, fejleszteni kell ezt a tábort. Higgye el, visszajön a befektetett pénz – válaszolja a Győr-Moson-Sopron megyei Lövő községből érkezett fiatalok táborvezetője, Rákóczi László iskolaigazgató arra a kérdésre, hogy hallott-e Fonyódliget esetleges eladásáról.
– Másodszor vagyunk itt, és jönnénk még jövőre meg azután is, mert a mi kajakozóink és vízilabdázóink számára ideálisak az itteni körülmények – mutat a tábor kajakkikötője felé rohanó tanítványaira az igazgató.
Deutschné Szekeres Ilonát, a nagytábor programfelelősét és két kolléganőjét egy kézműves foglalkozás közben zavartuk meg. – Dekopázst készítenek a gyerekek. Tapétaragasztóval ráragasztanak egy alaplapra egy papírszalvétát, majd ezt megismétlik többször is. Fonyódligeti ajándék lesz az otthoniaknak. Nem aranyos? – mutat az egyik „műremekre” Szekeres Ilona. Akitől megtudjuk: a táborlakók körében a másnaponkénti diszkók a legkedveltebbek. – Holnap sztárvendégünk lesz: Ajala. A balassagyarmatiak minden táborozót meghívtak a műsorára.
– Nem akarunk mindenáron megválni a fonyódligeti táborunktól, de be kellett látnunk: uniós forrás híján csak befektetői közreműködéssel, azaz részbeni eladással tarthatjuk meg és fejleszthetjük – válaszolta kérdésünkre Gelencsér Attila, a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke. – Volt már érdeklődő, és akár négymilliárd forintért is elkelt volna, hiszen rendkívül értékes ma egy közvetlen tóparti ingatlan, csakhogy a Balaton-törvény korlátozza a beépítési lehetőségeket és az építmények magasságát. Több elgondolás is van a tábor jövőjére, de tény: a mostani állapot nem tekinthető tartósnak. Nem zárható ki az ingatlan egészének értékesítése se. Azt viszont ígérhetem: a somogyi gyerekek nem maradnak balatoni üdülőtábor nélkül. Azt szeretnénk, ha legalább kilenc hónapon át használható táboruk lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.