Már a nyomozás elején kétségek merültek fel a június 22-én megvert újságírónő, Kármán Irén rendőrségen tett vallomásával kapcsolatban, a beszerzett bizonyítékok pedig egyértelműen cáfolták az elmondottakat – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Csizner Zoltán alezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) bűnügyi főosztályának vezetője. Elmondta: az elkövetés helye és ideje, a végrehajtás módja bizonyíthatóan eltér a sértett által előadottaktól. Az alezredes felidézte, hogy az újságíró elmondása szerint június 22-én éjszaka XX. kerületi lakásából egy közeli videotékába ment, ahol kikölcsönzött egy filmet, majd hazafelé tartva az Erzsébet tér egyik oldalutcájában a forgalommal szemben egy autó érkezett, amiből kiszállt egy férfi, aki megverte és a kocsiba lökte, ahol megkötözte, majd a Duna-parton lábánál fogva kihúzták az autóból, és a földre dobták.
*
Ott még megrugdosták, átdobták a szalagkorláton, s a meredek, csaknem hétméteres támfalon a sértett lecsúszott, és így került a vízpartra. Egy horgász összekötözve találta meg a Lágymányosi és a Petőfi híd között – fejtette ki Csizner.
Az NNI beszerezte a környéken működő magáncég védelmi kamerái által rögzített felvételeket – ezeket be is mutatták az újságíróknak –, amelyeken látható, hogy Kármán Irént nem érte bántalmazás a lakhelyén, de az útszakaszon olyan autó sem közlekedik, amely megállt volna. Érdekes momentum, hogy a kikölcsönzött DVD-t a nyomozók megtalálták, s ezt vélhetőleg ő helyezte el az egyik utca mentén – állította az alezredes.
Az igazságügyi orvos szakértői vélemény szerint tény, hogy a sértettet bántalmazták, főleg rúgások nyomait rögzítették. Azt is megállapították, hogy a sérülések 24 órán belül keletkeztek, de azok nem jártak az újságírónő mozgásának korlátozásával, így sietség nélkül átjuthatott tömegközlekedéssel a lakhelyétől a megtalálási helyére.
A szakértő ugyanakkor nem talált olyan hámsérüléseket, horzsolásokat, töréseket, amelyek az elmondás alapján szükségszerűen keletkeztek volna. Mindezeken túl az újságírónő által sugallt indítékról is kiderült, hogy nincs alapja. Ismeretes, hogy Kármán Irén a kilencvenes évek elején kezdődött olajszőkítési ügyekről írt könyvet az egykori rendőr, Sándor István segítségével. Jelenleg pedig a BRFK-n nyolc hónapot működött Cattani- csoport munkájáról forgat filmet. Megveretése hátterében az egykori olajosokat sejtette, később azonban már a filmforgatás megakadályozására tett kísérletként értékelte a támadást. Csizner elmondta, hogy az újságíró által megjelölt tanúk azt állították: senkinek nem állt érdekében ilyennel felhívni magára a figyelmet. Csizner leszögezte: az egyértelműen cáfolható, hogy elrabolták volna. Elmondta: Kármánnal ismertették a nyomozás eddigi eredményeit, de a nő továbbra is kitart eredeti vallomása mellett. Emiatt ha az ügy lezárul, annak végső eredménye a fényében elküldik az ügyészségre az aktákat.
Erről szól majd a kétnapos budapesti csúcstalálkozó