Vészhelyzetben a kistulajdonosok

Felborítja az ingatlanpiacot, kilátástalan helyzetbe sodorja a kisnyugdíjas háztulajdonosokat, és újabb apparátusok felállítására kényszeríti az önkormányzatokat a Gyurcsány–Kóka-paktumban megígért ingatlanadó – figyelmeztet Siófok polgármestere, a tóparti önkormányzatokat összefogó Balatoni Szövetség elnöke. Balázs Árpád attól is tart: meg kell majd adóztatni azokat az elszegényedett balatoni ingatlantulajdonosokat is, akik ma már segélyből élnek.

2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átgondolatlan és előkészítetlen az ingatlanadó-tervezet; keveset tudunk róla, de amit tudunk, az éppen elég ahhoz, hogy aggodalmunknak adjunk hangot – mondja Siófok polgármestere. Balázs Árpád szerint a három, de legfeljebb öt adónemet felváltó ingatlanadó felborítja azt az átlátható és követhető adóztatási rendszert, amely ma az önkormányzat és az adózó számára is egyértelművé teszi, hogy milyen paraméterek szerint történik a fizetnivaló kiszabása.
– Van tehát egy olyan adatbázisa az önkormányzatoknak amelyből kitűnik: hány négyzetméter után kell telek-, építmény- vagy nyaralóadót fizetni. Mivel a rendelkezésre álló adatainkból nem lehet az ingatlanértékre következtetni, létre kellene hozni egy újabb, az ingatlanok értékét megállapító önkormányzati adóhivatalt, amelyben csak köztisztviselők dolgoznának. Hogy miért azok? Mert hatósági jogkörüknél fogva egyedül ők léphetnének be a lakásokba értékbecslésre. Nem hatósági értékbecslőt a tulajdonos nem köteles beengedni otthonába – sorolja aggályait Siófok polgármestere.
Balázs Árpád szerint egy Siófok nagyságú település polgármesteri hivatalánál húsz-harminc fős újabb adóapparátust kellene felállítani, amelynek az első években különösen sok dolga lenne, mert például Siófokon csaknem harmincezer ingatlan szerepel a nyilvántartásban.
– A legnagyobb gond, hogy többféle az ingatlanbecslés. Ismert a terület- vagy övezetalapú, az érték- vagy hozamalapú, hogy csak néhányat említsek. Nincs eldöntve, hogy egy első fokú határozatba foglalt értéket egy másodfokú hatóság, majd a bíróság miként értékel. Ahány önkormányzat, annyiféleképpen történik majd az eljárás? – vetette fel a polgármester. Balázs Árpád szerint több évig tartó eljárást igényelne az új adó bevezetése. Ez idő alatt az első körben kiszabott adóból egy fillér sem jelenne meg az önkormányzatoknál. – Felkészületlen az ország egy ilyen adónemi változásra – állítja a polgármester, és rögvest hozzáteszi, amiről eddig beszélt, az csak a probléma technikai része.
Van egy számszaki kérdés is: ki kellene számolni, mennyi bevétel várható az új adótól. Az pedig már morális kérdés, hogy nem történik-e túladóztatás. – Gondoltak-e az ötletgazdák arra, hogy az új adónem társadalmi hatását modellezni kellene? És számoltak-e azzal, hogy Magyarországon sokkal több a saját tulajdonú lakóingatlan, mint Nyugat-Európában, ahol inkább bérelt lakásokban élnek az emberek? – sorolja a kérdéseket az önkormányzati vezető.
Siófok első embere attól is tart, hogy az új adó azokat az idős embereket sújtja majd, akiknek éppen elég a nyugdíjból kinyögni az aktív korukban vásárolt, de mára már igencsak megroggyant nyaraló vagy lakóház után fizetendőket. – Ez tipikusan balatoni vagy más üdülőkörzeti, például dunakanyari élethelyzet – állítja a Balatoni Szövetség elnöke. – És adózniuk kell majd azoknak is, akik segélyből élnek? – kérdezi Balázs Árpád.
A siófoki polgármester többször hangoztatott, legvészjóslóbb jóslata: – Jönnek majd a felvásárlók, az ingatlanspekulánsok, és „megszabadítják” az adóteherrel sújtott szerencsétlen embereket az ingatlanjaiktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.