Adócsökkentési hullám Európában

Bár Európa-szerte egyre több országban csökkentik az adó- kulcsokat, hazánkban belátható ideig nem lesz kisebb a közteher. Pedig Bulgária példája azt mutatja: a kevesebb adóból több lehet a költségvetés bevétele.

2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jókora összegű, 1,3 milliárd dolláros többletbevételt hozott a bolgár költségvetésnek az év eleji társaságiadó-mérséklés. A 15-ről 10 százalékosra csökkentett adókulcs után a többlet már májusban jelentkezett, ezért a szófiai kormány a napokban úgy döntött, hogy a személyi adó kulcsát is 10 százalékosra mérsékli, és ezzel Bulgáriában létrejön az egykulcsos adó. Szófia 70 milliárd forintnak megfelelő bevételt vár e lépéstől.
A balkáni állam a sikeres adócsökkentés terén nincs egyedül. Elsőként Észtországban, majd a többi balti államban csökkentették a kulcsok számát és mértékét. Ezt az utat választotta később Szlovákia és Románia. Csehország is az egységesen 15 százalékos személyi jövedelemadó bevezetését tervezi a Világgazdaság információi szerint. Prága a társasági adó mértékét – 2010-től – 24 százalékról 19 százalékra mérsékelné. A régi EU-tagországokban is csökkentik a közterhet. Nagy-Britannia 28-ról 26 százalékra mérsékelte márciusban a társasági adót, Németországban 38-ról 30 százalékra csökken ez a teher a közeljövőben. A franciáknál és az olaszoknál is várható mérséklés, Sarkozy francia államfő a társasági adó ötszázalékos lefaragását ígérte.
*
A bolgár társaságiadó-, majd személyi jövedelemadó-csökkentés hírére hazánkban is egyre többen vetik fel az adószint csökkentésének, illetve az adórendszer egyszerűbbé, átláthatóvá tételének kérdését. Maga a kormány is adócsökkentést ígért a 2006-os választások előtt, az ellenzék pedig azóta is szorgalmazza az adómérséklést. Csaba László közgazdász, egyetemi tanár szerint ugyanakkor azt is látni kell, hogy a bolgár gazdaság és költségvetés számos mutatója alapján sokkal jobb helyzetben van, mint a magyar. A szófiai büdzsé 2005 óta nem hiányt, hanem 2-3 százalékos többletet produkál, a külső államadósság csökken, miközben a gazdasági növekedés 6 százalékos. Mindezek következtében a bolgár kormány mozgástere sokkal nagyobb.
A közgazdász szerint az adórendszer átláthatósága, egyszerűsége hozzájárul az adófizetési morál növekedéséhez. Ha világosak és egyszerűek a szabályok, s emellett még elviselhető mértékű az adó, akkor a többség számára egyszerűbb, ha mindent befizet, mintha drága könyvelőt tart a közterhek elkerüléséhez. A bolgárhoz hasonló feltörekvő gazdaságok számára az egykulcsos adó a tőkevonzás szempontjából fontos, amellett, hogy könnyíti a kis- és közepes vállalkozások életét, és ezáltal munkahelyeket teremt. Magyarországnak nem egykulcsos adóra, hanem hosszú távon kiszámítható szabályozói környezetre, végső soron jogbiztonságra lenne szüksége – mondta Csaba László.

Vitát az egykulcsos adóról. Az MDF arra kéri a kormányt és a parlamenti pártokat, hogy haladéktalanul kezdjenek egyeztetést az egykulcsos adóról – közölte tegnap a távirati irodával Dávid Ibolya. Az MDF elnöke a párt álláspontját tolmácsolva hozzátette: a kormány politikája zsákutcába vezet, amelynek eredményeképpen Magyarország hamarosan behozhatatlan lépéshátrányba kerül a térség többi országával szemben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.